Na poslednom zasadaní pred plánovaným brexitom Bank of England úroky nezmenila

Britská libra
Ilustračné foto. pixabay.com

Britská centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,75 percenta. Štvrtkové rozhodovanie o úrokoch bolo posledné plánované pred chystaným odchodom Veľkej Británie z Európskej únie.

Vo vyhlásení po zasadaní Bank of England (BoE) uviedla, že všetci deviati členovia výboru pre menovú politiku hlasovali za potvrdenie úrokov. Banka zároveň upozornila, že dlhá neistota v otázke brexitu bude ďalej negatívne vplývať na ekonomický rast.

Príjmy domácností rastú

„Pokračuje negatívny vplyv neistoty súvisiacej s brexitom na investície, hoci rast spotreby zostáva odolný a podporuje ho trvalé zvyšovanie reálnych príjmov domácností,“ uviedol výbor pre menovú politiku BoE.

Hoci predstavitelia britskej centrálnej banky uviedli, že úrokové sadzby môžu v prípade brexitu bez dohody smerovať nahor aj nadol, predpokladá sa, že väčšina z nich je naklonená redukcii nákladov na požičiavanie, keďže inflácia v krajine klesla na úroveň 1,7 percenta.

Najbližšie rozhodovanie Bank of England o úrokoch je naplánované na 7. novembra, čiže týždeň po chystanom odchode Británie z EÚ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BoE Britská centrálna banka