Na potvrdenie povinného zmluvného poistenia bude zrejme stačiť už iba zelená karta

|
Ilustračné foto: pixabay.com. |

Biela kartička potvrdzujúca povinné zmluvné poistenie automobilu bude zrejme onedlho minulosťou. Poslanec za vládny Smer-SD Igor Federič sa totiž rozhodol cez novelu zákona o Eximbanke novelizovať aj zákon o povinnom zmluvnom poistení a pozmeňujúcim návrhom bielu kartičku zrušiť. Šoférom by tak stačilo nosiť zelenú medzinárodnú kartu automobilového poistenia.

Vodičom by sa mal uľahčiť život

„Dnes poisťovňa vydáva dve karty, bielu a zelenú. Tá zelená vyplýva z nejakých medzinárodných dohôd, ktorú je vodič povinný nosiť aj mimo územia Slovenskej republiky. Poisťovne budú vydávať už iba jednu kartu, a to zelenú. Biela nám odpadne,“ opísal svoj návrh, ktorý parlamentný finančný výbor odporučil poslancom schváliť, Federič. Dôvod tohto návrhu je pritom podľa neho jednoduchý. „Aby sme uľahčili život našim spoluobčanom. Nebudú musieť nosiť dve kartičky,“ dodal.

Potvrdenie o poistení zodpovednosti, teda tzv. biela karta, je podľa platnej legislatívy nevyhnutná pri prevádzke tuzemského motorového vozidla a na výzvu príslušníka Policajného zboru ju musí vodič predložiť. Zelená karta je zase dokladom o poistení pri šoférovaní tuzemského motorového vozidla v zahraničí, ale aj naopak, pri cudzozemskom motorovom vozidle na Slovensku. Zelená karta pritom rovnako ako biela obsahuje údaje o uzavretom povinnom zmluvnom poistení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Federič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky