Na Slovensku sa od apríla zavedie tehotenská dávka i štipendium

Tehotná žena, peniaze
Tehotenská dávka sa zavedie od apríla tohto roka. Foto: ilustračné, Getty images

Od apríla sa na Slovensku zavedie tehotenská dávka pre takmer 21-tisíc tehotných žien. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. apríla tohto roka. Nárok na tehotenskú dávku vznikne žene od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda po ukončení 12. týždňa tehotenstva, ak žena bola nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Nárok majú policajtky i vojačky

Výška tehotenskej dávky dosiahne 15 percent z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, nebude však nižšia ako 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu.

Minimálna suma tehotenskej dávky pre živnostníčky a zamestnankyne v tomto roku pri 30-dňovom mesiaci dosiahne 215,50 eura. Maximálna výška tehotenskej dávky pre ženy, ktoré v hrubom zarábajú 2 184 eur a viac, bude tento rok vyše 320 eur mesačne. Na tehotenskú dávku budú mať nárok aj tehotné policajtky a vojačky.

Tehotenské štipendium bude vo výške 200 eur

Žena stratí nárok na vyplácanie tehotenskej dávky dňom skončenia tehotenstva. Zavedenie tehotenskej dávky by malo v tomto roku zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne o 39,4 milióna eur, v roku 2022 o 61,8 milióna eur a v roku 2023 o 64,3 milióna eur.

Pre nepracujúce tehotné študentky vysokých škôl a plnoleté tehotné študentky stredných škôl, ktorým nevznikne nárok na priznanie tehotenskej dávky, sa od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu zavedie tehotenské štipendium v sume 200 eur. Na takéto štipendium má mať nárok približne 750 študentiek mesačne. Sumu tehotenského štipendia bude môcť vláda zvýšiť nariadením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa