Na Slovensku stúpla medziročná inflácia na najvyššiu hodnotu za posledných osem rokov

Inflácia, peniaze
V medziročnom porovnaní sa deficit verejných financií vlani zvýšil o 3,8 miliardy eur, resp. o 4,1 percentuálneho bodu HDP. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rast cien zvyšoval svoju dynamiku aj v júli. Medziročná inflácia vzrástla podľa Štatistického úradu SR na 3,3 % a dosiahla najvyššiu hodnotu od decembra 2012.

Výrazne ju ťahali hore podľa úradu vyššie ceny za dopravu, okrem palív aj nákup áut a cestná osobná doprava a opäť dynamickejšie rastúce ceny potravín.

Stúpli ceny chleba i mlieka

Rast cien potravín na medziročnej báze zrýchlil na úroveň 2,8 %, čo je najviac za posledný rok. Prvých päť mesiacov tohto roka pritom boli potraviny lacnejšie ako pred rokom a v júni mali tempo rastu o polovicu nižšie.

Vybrané položky potravín hýbali infláciou aj v medzimesačnom porovnaní, oproti júnu sa zvýšili najmä ceny chleba a obilnín, ako aj mlieka, syrov a vajec.

Rast sa v bývaní zdynamizoval

V odbore bývanie a energie, ktorý predstavuje najvyšší podiel v štruktúre výdavkov slovenských domácností, sa rast cien zdynamizoval na 1,5 %.

Tlmiaci účinok zlacnenia energií od začiatku roka aktuálne prerušil pokračujúci rast cien stavebných materiálov, ktorý sa odrazil vo zvýšení imputovaného nájomného o 7 %. V júni to bolo 6,3 %. Nad hodnotu 6 % medziročne vzrástli aj ceny za údržbu a opravu obydlia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR