Na Slovensku v rámci platenia stále prevláda hotovosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Platobný terminál, karty, bezkontakt
Ilustračné foto. mBank

Zo všetkých platieb, ktoré sa v súčasnosti uskutočňujú, je 40 % bezhotovostných a 60 % hotovostných.

V rámci platenia na Slovensku v súčasnosti ešte stále dominuje hotovosť nad platbami kartou. Zo všetkých platieb, ktoré sa v súčasnosti uskutočňujú, je 40 % bezhotovostných a 60 % hotovostných. “Hotovosť je ešte stále kráľom na Slovensku,” povedal na štvrtkovom brífingu pri príležitosti projektu Deň bez hotovosti predseda Združenia pre bankové karty Rastislav Vallo. Výrazná medziročná zmena podľa neho v pomere hotovostných a bezhotovostných transakcií nenastala, trend sa mení len mierne.

Platíme kartami aj malé sumy

Avšak podľa Valla existujú indikátory, ktoré naznačujú optimizmus. Prvým z nich je rast počtu bezhotovostných transakcií. Ďalej je to priemerná hodnota platby kartou, ktorá stále klesá. To znamená, že Slováci platia kartou aj malé sumy a pomaly sa tým vytláča platba hotovosťou. Zásluhu na tom má podľa Valla najmä bezkontaktné platenie kartou, ale aj platenie mobilom. Tretím indikátorom je registrácia platobnej karty v digitálnom svete, ako je napríklad sociálna sieť či taxislužba. “V rámci tejto oblasti sme zaznamenali 100-percentný nárast transakcií,” dodal Vallo.

Riaditeľ Centra pre finančné inovácie Ministerstva financií SR Martin Peter na otázku, kedy sa Slovensko stane bezhotovostnou krajinou, uviedol, že na to je veľmi ťažké odpovedať. Podľa neho je však zrejmé, že Slovensko je dynamická krajina, čo sa týka zavádzania inovácií. Je to podľa neho aj tým, že Slováci sú naklonení využívať nové technológie. “Ak budeme takto dynamicky napredovať, tak Slovensko sa stane bezhotovostnou krajinou možno skôr, ako by sme si vedeli teraz predstaviť,” skonštatoval Martin Peter.

Očakáva sa digitalizácia kariet

Platobná karta je už v súčasnosti štandardom a odborníci a aj kartové spoločnosti predpokladajú ich stabilný rast. V tomto smere je podľa riaditeľa Visa pre SR a ČR Marcela Gajdoša podstatné uviesť to, ako a v akej forme budú držitelia kariet svoju kartu využívať. Dá sa podľa neho očakávať trend digitalizácie kariet, ktorý môže v blízkej budúcnosti znamenať vydávanie väčšieho počtu digitálnych kariet ako fyzických.

Zároveň je podľa Gajdoša vidieť, že Slováci sú veľmi aktívni v nakupovaní a platení na internete, kde objemy útrat rastú dvakrát rýchlejšie ako vo fyzickom svete. Vďaka digitalizácii platieb očakáva Visa desaťnásobné zvýšenie počtu zariadení do roku 2020, ktoré budú platby prijímať, alebo bude možné nimi platiť. “Mobilné platby budú ďalšou veľkou revolúciou v platení na Slovensku,” dodal Gajdoš.

Pokračovanie projektov vo verejnom sektore

Platby kartami sa neustále vyvíjajú. Je to desať rokov, čo Slováci začali platiť bezkontaktne. Tento spôsob platby postupne naberal na obľúbenosti a v súčasnosti sú takmer všetky transakcie bezkontaktné. Ako povedal generálny riaditeľ Mastercard pre SR, ČR a Rakúsko Miroslav Lukeš, najväčší pokrok je v rastúcom záujme verejného sektora o bezhotovostné platenie. V praxi sa podľa neho zavádzajú platobné karty napríklad na úradoch či v doprave a pripravuje sa ešte niekoľko ďalších projektov kariet vo verejnom sektore.

Ako v úvodnom príhovore na konferencii uviedol vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši, jeho úrad realizoval, resp. začal realizovať v oblasti bezhotovostných platieb štyri kľúčové míľniky. Prvým bol podľa neho detailný akčný plán informatizácie verejnej správy, druhým platba kartou za niektoré elektronické služby ministerstva vnútra cez stránku slovensko.sk, ďalej priama platba v rámci projektu modernizácie služieb štátnej pokladnice, takisto vznikla komisia pre konsolidáciu platobných mechanizmov štátu.

Treba dávať pozor na riziká

Martin Peter doplnil, že v tomto odvetví platenia kartami alebo inými zariadeniami je potrebné dávať pozor aj na riziká ako napríklad odcudzenie identity alebo zneužitie účtu. Napríklad za prvé tri mesiace tohto roka narástli útoky voči bezhotovostným transakciám medziročne o 30 %. “Takmer 70 % spoločností v Európe podceňuje kybernetickú bezpečnosť a vo svojich systémoch majú zásadné nedostatky, ktoré ich robia zraniteľnejšími,” dodal Martin Peter.

Zbk.jpg

Kartami vydanými na Slovensku zaplatia spotrebitelia v tomto roku podľa odhadu Združenia pre bankové karty 560-miliónkrát a utratia pri tom 28 mld. eur. V porovnaní s minulým rokom by to bol značný nárast. V roku 2017 totiž Slováci uskutočnili 481 mil. transakcií, pričom minuli 24 mld. eur. V roku 2016 to bolo 420 mil. transakcií v objeme 21,8 mld. eur.

O Projekte Deň bez hotovosti

Deň bez hotovosti je projekt, ktorý na Slovensku rozbieha Združenie pre bankové karty. Partnermi sú Ministerstvo financií SR, ako aj kartové spoločnosti Mastercard a Visa. Cieľom projektu je posunúť Slovensko bližšie k svetovým trendom bezhotovostných, mobilných, či online transakcií a s tým spojenou väčšou ochranou peňazí. Deň bez hotovosti poukazuje podľa ZBK na to, že platenie kartou je bezpečnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie ako platenie hotovosťou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať