Na štátnu prémiu k stavebnému sporeniu pôjde opäť menej, ale sporitelia aj tak musia odložiť tisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hypotéka
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com.

Financovanie štátnej prémie k stavebnému sporeniu klesá a inak by tomu nemalo byť ani budúci rok. Na podporu stavebného sporenia prostredníctvom štátnej prémie sa v roku 2022 rozpočtujú výdavky zo štátneho rozpočtu v sume 6,5 milióna eur.

V ďalšom roku by to malo byť šesť miliónov eur a v roku 2024 by na štátnu prémiu malo smerovať 5,5 milióna eur. V roku 2019 to bola pritom ešte suma 19,9 milióna eur, no v roku 2020 už len 8,6 milióna eur.

Pôvodná výška bola takmer 200 eur

Štátna prémia zostane aj v budúcom roku na úrovni 2,5 percenta z ročného vkladu a maximálna výška štátnej prémie bude 70 eur. Znamená to, že na získanie plnej štátnej prémie k stavebnému sporeniu budú musieť sporitelia v roku 2022 vložiť 2 800 eur. Ide o historicky najvyššiu sumu.

Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala. Štátna prémia 66,39 eura bola platná od roku 2006 do konca roku 2018. Od roku 2019 sa zaokrúhlila na sumu 70 eur.

PSS a ČSOB považujú prémiu za atraktívnu

Hoci v budúcom roku bude potrebné opäť na získanie plnej štátnej prémie vložiť na účet stavebného sporenia relatívne vysokú sumu, Prvá stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa stále vnímajú svoje produkty ako atraktívne.

Štátna prémia podľa nich ľudom pomáha lepšie zhodnocovať ich úspory vo fáze sporenia. Avšak Wüstenrot stavebná sporiteľňa sa rozhodla skončiť s predajom nových zmlúv o stavebnom sporení a poskytovaním medziúverov. Zdôvodnila to tým, že koncept stavebnej sporiteľne je pre ďalšiu expanziu skupiny výrazne limitujúci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ČSOB stavebná sporiteľňaPSS Prvá stavebná sporiteľňaWüstenrot stavebná sporiteľňa