Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Bigstockphoto
30. 06. 2019 9:59 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Najlepšie kapitalizovanou bankou je podľa Nadácie F.A. Hayeka Poštová banka

Za Poštovou bankou je druhou najlepšie kapitalizovanou bankou VÚB banka a tretia je ČSOB.

Najlepšie kapitalizovanou bankou voči celkových aktívam je na Slovensku Poštová banka. Vyplýva to zo štúdie Nadácie F.A. Hayeka. Tá hodnotila systémové bankové domy z hľadiska ich kapitálovej vybavenosti. V minulom roku bolo za systémové banky celkovo označených 29 bankových domov, pričom za kriticky podkapitalizované je považovaných šesť systémových bánk. Niektoré slovenské banky však nadácia hodnotila len pre zaujímavosť, pretože slovenské banky tvoria zanedbateľnú časť globálneho finančného sektora.

Medzi kriticky podkapitalizované banky patria Deutsche Bank, Groupe Crédit Agricole, Société Générale, Barclays, Mizuho, BNP Paribas. Bankový sektor Slovenska tvorí len 0,31 % európskeho finančného sektora. Ukazovateľ finančnej páky bankového sektora vykazuje Národná banka Slovenska za rok 2018 na úrovni 8 %, čo je pokles z 8,2 % v roku 2017. Avšak stále je to podľa nadácie vysoko nad povinnou hranicou 3 %. Za Poštovou bankou je druhou najlepšie kapitalizovanou bankou voči celkovým aktívam VÚB banka, tretia je ČSOB, nasledovaná Prvou stavebnou sporiteľňou, Tatra bankou a nakoniec Slovenskou sporiteľňou.

Naše banky sú vysoko nad požadovaným minimom

Kapitalizácia slovenských bánk je na základe dostupných čísiel podľa nadácie vyššia ako u väčšiny systémových bánk a je zároveň omnoho vyššia ako je požadovaná minimálna hladina. Najväčšie slovenské banky sú dostatočne kapitalizované aj podľa kritérií Fed-u. Ani jedna z nich však nedosahuje kapitalizáciu 15 %, čo je hranica požadovaná odbornou verejnosťou, hoci Poštová banka sa k tejto úrovni podľa nadácie približuje. Rovnako je vidieť, že niektorým slovenským najväčším bankám miera vlastného kapitálu za ostatné obdobie troch štyroch rokov v čase klesá.

Vlastná kapitalizácia bánk určuje mieru ohodnotenia hrozby, ktorú vo finančnom sektore konkrétna banka predstavuje. Vlastný kapitál banky je relatívne kvalitným dlhom – nenávratným, nie je ho potrebné vrátiť ako záväzky a dlhy a zabezpečuje tak solventnosť banky, uvádza Nadácia F.A. Hayeka.

Odporúčané články

Zločinci podvodmi ukradli vlani v rámci bezhotovostných platieb cez miliardu eur Nepodceňujte cestovné poistenie na dovolenke v zahraničí

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X