Najmenšie centy už nebudú pri platbe v hotovosti potrebné, suma za celý nákup sa zaokrúhli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cent, centy, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obeh jednocentových a dvojcentových mincí sa na Slovensku od 1. júla obmedzí, a to zaokrúhľovaním hotovostných platieb. Cieľom tohto kroku je obmedziť obeh mincí, ktoré súvisia s hotovosťou. Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov.

Ak je výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením napríklad 3,66 eura, kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura. Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti.

Zmena sa netýka bezhotovostných platieb

Pri kombinácii platby v hotovosti, platobnej karty, či stravných lístkov sa zaokrúhli len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti. Bezhotovostné platby budú fungovať ako doteraz.

„Jednocentové a dvojcentové mince budú v obehu aj naďalej. Banka ich môže prijímať aj vydávať klientom,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Zároveň dodala, že hotovostné transakcie v bankách sú vyňaté zo zákona o cenách a zaokrúhľovanie sa na ne nebude vzťahovať.

Zaokrúhľuje sa konečná suma za nákup

Ako skonštatovala Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov, pozitívnym faktom je, že zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek v obchodoch či služieb, ale až konečná suma za celý nákup.

Negatívum tejto zmeny môže byť podľa nej v tom, že obchodníkom vzniknú náklady v súvislosti s úpravou softvéru online registračných pokladníc. Tie môžu podľa Samekovej dosiahnuť až 60 eur na jednu kasu.

Najmenšie euromince sú medzi Slovákmi nepopulárne a sú nepraktické vo viacerých aspektoch. „Podnikateľom a aj širokej verejnosti sa znížia náklady za poplatky bánk za vklady a spracovanie týchto mincí či náklady za ich prepravu. Zároveň sa zjednoduší vydávanie mincí pri hotovostných platbách,“ uviedla Sameková.

NBS neúčtuje poplatok pri výmene

Jednocentové a dvojcentové mince zostávajú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) naďalej zákonným platidlom, nie je ich potrebné osobitne vymieňať.

Ak by však predsa len niekto mal záujem tieto mince vymeniť, je to možné, či už v národnej banke alebo v bankách za obvyklých podmienok pre výmenu peňazí. NBS pri výmene najmenších mincí neúčtuje poplatok.

Obmedzenie používania najmenších centových euromincí v hotovostnom peňažnom obehu zavedením princípov zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny. Je to Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária SamekováSimona Miklošovičová
Firmy a inštitúcie Národná banka Slovenska