Národná banka Slovenska podporuje zavedenie štandardov Basel III do európskej legislatívy

NBS, Národná banka Slovenska
Budova Národnej banky Slovenska. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Európska komisia plánuje na jeseň zverejniť návrh upravenej legislatívy pre kapitálové požiadavky bánk. Národná banka Slovenska (NBS) sa pripojila k iniciatíve 25 centrálnych bánk a finančných dohľadových orgánov Európskej únie.

Jej cieľom je podporiť zavádzanie medzinárodne dohodnutých princípov známych ako Basel III.

Finančná kríza odhalila nedostatky

Iniciatíva zvýrazňuje požiadavku, aby bol prístup k výpočtu tzv. Output Floor pre rizikovo vážené aktíva a štandardizovaný prístup pre kreditné riziko v súlade s medzinárodnými dohodami a aby sa nezavádzali špecifické prístupy pre EÚ.

„Iniciatíva súčasne zdôrazňuje potrebu zavádzania týchto požiadaviek na všetkých úrovniach konsolidácie, čo je veľmi dôležitý faktor pre NBS pre zabezpečenie stability slovenského bankového sektora,“ uviedla NBS.

Po finančnej kríze sa ukázalo, že doterajšie princípy neboli dostačujúce. Zavedenie Basel III sa plánovalo pôvodne oveľa skôr, no implementácia sa opakovane predlžovala.

Cieľom je silný bankový systém

Tretia Bazilejská dohoda hovorí o pravidlách regulácie bankovníctva. Cieľom je silný a odolný bankový systém ako základ trvalo udržateľného ekonomického rastu.

Ide o globálny dobrovoľný regulačný rámec v oblasti kapitálovej primeranosti bánk, stresového testovania a rizika likvidity trhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska