Národná banka upozorňuje na firmu Crypton Digital a platformu Wexo

Bitcoin, kryptomena
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 11. marca 18:54

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na bratislavskú spoločnosť Crypton Digital a platformu Wexo. Táto firma nemá udelené povolenie, ktoré by ju oprávňovalo na činnosť dohliadanú centrálnou bankou. Banka zároveň neeviduje uvedenú spoločnosť ani prevádzkovateľa platformy ako poskytovateľa platobných služieb.

Firma sa bráni

Spoločnosť Crypton Digital sa však v reakcii ohradila, že disponuje všetkými potrebnými licenciami. Firma v tomto týždni avizovala pripravovanú platformu Wexo. „Napriek tomu, že táto platforma je stále len v príprave, už dnes naša česká dcérska spoločnosť disponuje licenciou pre poskytovateľa platobných služieb malého rozsahu vydanou Českou národnou bankou,“ uviedol predseda predstavenstva Crypton Digital Milan Božik.

Poskytovateľom produktu nebude teda Crypton Digital, ale jej česká dcéra. „Licenciu od NBS v tejto chvíli nepotrebujeme žiadnu, pretože produkt nie je spustený a je iba vo vývoji. Pred spustením platformy Wexo naša spoločnosť bude spĺňať všetky vtedy platné a záväzné normy a odporúčania,“ doplnila pre agentúru SITA spoločnosť.

Platforma Wexo bude podľa vyjadrení spoločnosti Crypton Digital slúžiť ako brána medzi kryptosvetom a bežným finančným svetom. „Prinesie aj bežným ľuďom možnosť vlastniť kryptomeny na ich účtoch a vo virtuálnych peňaženkách. Medzi hlavné funkcie platformy bude patriť nákup, predaj a zmena medzi rôznymi kryptomenami a v budúcnosti tiež výmena za bežné meny, teda napríklad euro,“ informuje spoločnosť Crypton Digital.

Obchodovanie nie je regulovné

Centrálna banka dlhodobo upozorňuje spotrebiteľov na finančnom trhu, aby si v prípade záujmu vstúpiť do zmluvného vzťahu s finančnou inštitúciou dôkladne zvážili, s ktorým subjektom tak urobia. Potenciálni klienti by si mali oprávnenie jednotlivých subjektov preverovať na internetovej stránke NBS.

Obchodovanie s kryptomenami nie je regulované a dohliadané národnou bankou. Virtuálne meny nie sú národnými menami, a teda nespadajú pod národné regulácie. Európska legislatíva, vrátane slovenského právneho poriadku, neupravuje a nevymedzuje činnosti súvisiace s virtuálnou menou.

Spoločnosť Crypton Digital je technologická a softvérová firma a jej cieľom je poukázať na výhody moderných technológií. Kryptomeny a blockchainové technológie sú hlavnou súčasťou jej podnikania. Do Obchodného registra SR bola spoločnosť zapísaná koncom augusta 2017.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska