Návrh SaS na zníženie poplatkov v treťom pilieri asociácia kritizuje a tvrdí, že to zlikviduje systém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalkulačka, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Návrh novely zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení od poslancov za SaS, ktorý parlament v utorok posunul do druhého čítania, smeruje k likvidácii tretieho dôchodkového piliera. V tlačovej správe to tvrdí prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) Martin Višňovský.

Novelou zákona sa má skokovito znížiť odplata za správu v doplnkových dôchodkových fondoch. Poplatok za správu príspevkového doplnkového dôchodkového fondu má od začiatku budúceho roka klesnúť na polovicu, zo súčasnej maximálnej hodnoty 1,2 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde na maximálnu hodnotu 0,6 %.

Návrh likviduje celý systém

„Tento návrh je namierený proti doplnkovému sporeniu ako systému a likviduje ho. Súčasťou tohto systému je aj vzdelávanie, komunikácia a motivácia vstúpiť doň. Dovolíme si povedať, že v tejto oblasti ťahajú všetky aktivity správcovia úspor,“ upozorňuje šéf ADDS Martin Višňovský.

Návrh podľa neho nebol prediskutovaný s odborníkmi, ale nie je ani zasadený do žiadnych vecných zmien, ktoré by podporili dobrovoľné dôchodkové sporenie na Slovensku.

„Len samotné zníženie poplatkov nezabezpečí ani vyššiu participáciu účastníkov, ani mieru úspor v tomto systéme. Návrh ani neuberá z povinností, ktoré majú doplnkové dôchodkové spoločnosti následkom výraznej regulácie zo strany štátu,“ tvrdí.

Poplatky nie sú skutočným problémom

Návrh podľa Višňovského narúša predvídateľnosť podnikateľského prostredia, keďže sa má uplatňovať už od januára budúceho roka.

„Návrh vážne znižuje aj predvídateľnosť legislatívneho prostredia, keďže neprešiel štandardným legislatívnym procesom a predkladá sa iba prostredníctvom poslaneckého návrhu. Predkladatelia návrhu zákona argumentujú, že chcú zefektívniť systém doplnkového dôchodkového sporenia a zvýšiť dôchodky. Reálnym problémom systému doplnkového dôchodkového sporenia však rozhodne nie sú jeho poplatky,“ uviedol prezident ADDS.

Chýba väčšia podpora od štátu

Tretí pilier na Slovensku je podľa Višňovského dlhodobo na okraji pozornosti a v porovnaní so všetkými okolitými štátmi nedosahuje ani zďaleka takú podporu zo strany štátu či už formou daňových úľav, alebo štátnych príspevkov. Výsledkom je pomerne nízka účasť obyvateľov v tomto systéme.

„Ak si v systéme doplnkového dôchodkového sporenia bude sporiť viac účastníkov, tento systém sa, samozrejme, stane atraktívnejším aj pre vstup nových poskytovateľov, čím sa v systéme môže zvýšiť konkurencia. Vyšší objem spravovaných úspor umožní dosiahnuť úspory z rozsahu a vytvorí priestor na zníženie poplatkov,“ dodal šéf ADDS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Višňovský
Firmy a inštitúcie Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS)SaS Sloboda a Solidarita