NBS: Hospodárstvo do roku 2020 porastie minimálne štvorpercentným tempom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NBS
Foto: SITA/Tomáš Benedikovč

Naďalej platí, že hospodársky rast Slovenska by mal podľa oficiálnej prognózy centrálnej banky kulminovať v roku 2019.

Národná banka Slovenska (NBS) upravuje svoje prognózy hospodárskeho vývoja na nasledujúce obdobie. Predikciu rastu hrubého domáceho produktu pre tento rok v aktuálnej prognóze zverejnenej v utorok navyšuje o 0,2 percentuálneho bodu na 4,2 % a pre budúci rok naopak svoj výhľad koriguje smerom nadol o 0,2 percentuálneho bodu na 4,3 %. V nasledujúcich rokoch by mal hospodársky rast postupne spomaľovať na 4 % v roku 2020 a 3,1 % v roku 2021.

Podľa guvernéra NBS Jozefa Makúcha za zvýšením odhadu rastu na tento rok stojí predovšetkým revízia historického časového radu údajov. Za kulmináciou hospodárskeho rastu v budúcom roku možno naďalej hľadať najmä nábeh novej produkcie v automobilovom priemysle. „Očakáva sa, že nárast výrobných kapacít sa odzrkadlí aj vo vyššom domácom dopyte, keď sa príjmový efekt premietne do zrýchlenia súkromnej spotreby,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér centrálnej banky s tým, že pozitívny efekt zvýšenia produkcie v automobilovom priemysle bude postupne odznievať a ekonomika by mala vplyvom cyklického oslabenia spomaľovať.

Ekonomike by pomohli štrukturálne reformy

Aj práve preto centrálna banka opäť pripomína, že v dobrých časoch by sa mali hospodárske politiky v krajine sústrediť na dôležité reformy, sústrediť sa na výraznejšiu konsolidáciu verejných financií a tým vytvoriť priestor pre ich proticyklické pôsobenie. „Zároveň aktuálny vývoj potvrdzuje potrebu podpory investícií a inovácií štrukturálnymi reformami, aby si slovenská ekonomika dokázala udržať svoj silný rast aj po odznení impulzu z rozširovania výrobných kapacít v automobilovom priemysle,“ dodal Makúch.

V oblasti cenového vývoja centrálna banka na tento rok prognózu nemení. Harmonizovaná inflácia by tak podľa jej odhadov mala dosiahnuť 2,6 %. Pre budúci rok však navýšila prognózu rastu cien nahor o 0,2 percentuálneho bodu na 2,9 %. Rast cien by sa mal nad dvoma percentami udržať aj v nasledujúcom období. V roku 2020 by mali stúpnuť o 2,4 % a v roku 2021 o 2,6 %.

Výraznejšie zmeny centrálna banka neavizuje ani v prognóze mzdového vývoja. Odhad priemernej nominálnej mzdy na tento a budúci rok navýšila zhodne o 0,1 percentuálneho bodu na 6,3 %, resp. 7 %. Silný rast by si nominálne mzdy mali udržať aj v nasledujúcich rokoch. O 6,5 % v roku 2020 a 5,9 % v roku 2021. Reálne by tak mzdy mali v tomto roku rásť o 3,6 %, v rokoch 2019 a 2020 zhodne o 3,9 % a následne o 3,1 % v roku 2021.

Nezamestnanosť by mala ďalej klesať

V celom horizonte prognózy NBS by pritom malo pokračovať znižovanie nezamestnanosti. V tomto smere centrálna banka dokonca svoje pôvodné odhady zlepšila a výhľad miery nezamestnanosti znížila v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu, v budúcom roku o 0,3 percentuálneho bodu a v roku 2020 o 0,2 percentuálneho bodu. Miera nezamestnanosti by tak mala klesať na 6,6 % v tomto roku, 6 % v budúcom roku, 5,6 % v roku 2020 a 5,5 % v roku 2021.

Odhad rastu zamestnanosti pritom NBS pre tento a budúci rok zmiernila zhodne o 0,1 percentuálneho bodu na 2 %, resp. 1,4 %. V ďalších dvoch rokoch by zamestnanosť na Slovensku mala medziročne rásť o 1 % v roku 2020 a 0,7 % v roku 2021. Mierne spomalenie rastu zamestnanosti pritom podľa guvernéra NBS Jozefa Makúcha súvisí predovšetkým s nedostatkom pracovných síl.

Ekonomický rast sa môže spomaliť

Celkovo pritom vo svojej aktuálnej predikcii vníma centrálna banka riziká predovšetkým smerom nadol, a to najmä v dôsledku existujúcej globálne a geopolitickej neistoty. „Globálne finančné trhy takisto naznačujú možnosť spomalenia ekonomického rastu. V cenovom vývoji sú riziká ovplyvnené administratívnymi opatreniami vlády smerom nahor v roku 2019 a smerom nadol v roku 2020,“ konštatoval guvernér Jozef Makúch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska