Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf
Ilustračné foto. pixabay.com
14. 08. 2019 13:46 Financie a ekonomikaSlovensko od voFinanciach.skSITA

NBS: Negatívne riziká budúceho vývoja ekonomiky sa prehlbujú

Negatívne riziká budúceho vývoja ekonomiky sa prehlbujú. V reakcii na zverejnený rýchly odhad Štatistického úradu SR, podľa ktorého slovenská ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka oproti vlaňajšku o 1,9 %, to uviedli analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska (NBS). „Eskalácia obchodnej vojny medzi USA a Čínou, ako aj očakávaný brexit sa pravdepodobne podpíšu pod ďalšie zhoršenie zahraničného dopytu,“ upozornili.

Problémom je export

Práve zahraničný obchod by mal byť podľa analytikov hlavným faktorom spomalenia ekonomického rastu na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka. „Pokles vývozov tovarov bol sprevádzaný aj poklesom dovozov, avšak miernejším tempom. To vyústilo do zhoršenia salda zahraničného obchodu a teda v jeho očakávanom negatívnom príspevku k rastu HDP,“ uviedli analytici NBS.

Pod vplyvom naakumulovaných negatívnych informácií z prostredia našich hlavných obchodných partnerov podľa analytikov NBS dokonca klesla aj výroba v autopriemysle. „Postupné spomaľovanie ekonomickej aktivity sa okrem toho premietlo do skracovania pracovných týždňov vo viacerých podnikoch a s tým súvisiaceho poklesu odpracovaných hodín,“ tvrdia.

Ochladzovanie dopytu zo zahraničia sa zatiaľ najvýraznejšie dotklo hlavne odvetvia výroby kovov, v ktorom je tento celoeurópsky trend vidieť dlhodobejšie. „Ekonomický rast v druhom štvrťroku bol naviac nepriaznivo ovplyvnený plánovanými technologickými odstávkami v petrochemickom priemysle,“ dodali analytici NBS.

Odporúčané články

K binárnym opciám sa už investori nedostanú tak ľahko Kamenický: Vyrovnaný rozpočet je ohrozený, situácia môže byť vážna

Témy

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Slovenské volejbalistky sú bez straty bodu, na majstrovstvách Európy si poradili so Švajčiarkami

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X