NBS: Úvery súkromnému sektoru v októbri stagnovali

dane, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Úvery súkromnému sektoru v októbri stagnovali. Medziročný rast sa spomalil o jeden percentuálny bod na 6,6 %. Aktuálny vývoj je podľa analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu v Národnej banke Slovenska v súlade s očakávaniami. Korekciu podnikových úverov kompenzoval dynamický rast úverov domácnostiam.

V októbri tak prišla korekcia minulomesačného výrazného rastu úverov firmám. Veľká časť krátkodobých úverov priemyslu bola splatená. Avšak firmám sa znížil aj stav strednodobých úverov s lehotou splatnosti 1 až 5 rokov. Pravdepodobne k tomu prispel podľa analytikov pozitívny vývoj vkladov, keď firmy mohli vo väčšej miere využiť vlastné zdroje. Opatrnosť firiem pri investičných rozhodnutiach je stále prítomná.

Rast úverov domácnostiam sa spomalil

Medziročná dynamika úverov domácnostiam sa spomalila v októbri na 8,5 % zo septembrových 8,7 %. Celé spomalenie možno podľa analytikov pripísať na vrub nižšieho záujmu o spotrebiteľské úvery. „Zdá sa, že domácnostiam neutícha apetít po úveroch na nehnuteľnosti aj vďaka neustále klesajúcim úrokovým sadzbám,“ konštatujú analytici.

Vklady súkromného sektora vzrástli v októbri medziročne o 7,6 %. Tempo rastu sa zrýchlilo o 0,7 bodu. Medziročné rast sa zrýchľuje od apríla tohto roka a prispieva k tomu najmä sektor nefinančných spoločností. V októbri sa priaznivo vyvíjali vklady takmer vo všetkých dôležitých odvetviach, najmä však v priemysle. Možno to podľa analytikov predstavuje otočenie trendu poklesu v priemyselnej výrobe. Domácnostiam rástli vklady dynamicky aj v októbri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska