Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com
29. 01. 2019 11:31 Aktuality od voFinanciach.skSITA

NBS za vlaňajšok neudelila pokutu žiadnemu členovi sprostredkovateľskej asociácie

Sprostredkovateľská asociácia spolupracuje s centrálnou bankou a asociáciami združujúcimi banky, poisťovne i obchodníkov s cennými papiermi.

Členovia Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov v minulom roku nedostali od Národnej banky Slovenska (NBS) žiadnu pokutu za nekalé praktiky pri finančnom sprostredkovaní. Vyplýva to z údajov centrálnej banky o právoplatných rozhodnutiach a udelených pokutách, o ktorých informovala asociácia. V súčasnosti asociácia združuje 30 členov, ktorí zastupujú vyše 11 tis. finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu, čo je viac ako 62 %.

Viaceré spoločnosti mimo asociácie, ktoré sa zaoberajú finančným sprostredkovaním a poradenstvom, pritom vlani dostali pokutu od Národnej banky Slovenska. Napríklad za to, že si nesplnili oznamovaciu povinnosť. Ale aj za to, že si firmy nesplnili podmienku odbornej spôsobilosti na vykonávanie finančného sprostredkovania vykonaním skúšky.

Vykonáva skúšky

Sprostredkovateľská asociácia spolupracuje s centrálnou bankou a asociáciami združujúcimi banky, poisťovne i obchodníkov s cennými papiermi. V roku 2018 získala asociácia registráciu poskytovateľa osobitného finančného vzdelávania pre základný a stredný stupeň odbornej spôsobilosti a vydala 1 471 potvrdení o absolvovaní tejto odbornej prípravy. Z poverenia Národnej banky Slovenska vykonáva skúšky finančných agentov pre stredný stupeň odbornej spôsobilosti. Uskutočnených skúšok bolo 12 701, počet úspešných skúšok 11 567.

Šírenie dezinformácií

NBS ako orgán dohľadu nad finančným trhom kontroluje spoločnosti poskytujúce finančné sprostredkovanie aj prostredníctvom tzv. mystery shoperov. „Zachytili sme šírenie dezinformácií o údajných neserióznych praktikách sprostredkovateľov v niektorých médiách i na sociálnych sieťach, ale našich členov sa to netýka. Za rok 2018 asociácia neeviduje žiaden postih ani v prípade mystery shopperov, ktorí vykonávajú kontroly priamo v teréne. Nezaznamenali sme žiadnu sťažnosť či už na neodbornosť, zavádzajúce či akékoľvek iné nekalé konanie zo strany finančných agentov združených v členských spoločnostiach asociácie,“ podotkol predseda predstavenstva sprostredkovateľskej asociácie Martin Lancz.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France?

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X