Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
11. 06. 2019 11:21 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

NBS zmiernila odhad hospodárskeho rastu na tento a budúci rok

AKTUALIZOVANÉ

Prognózy rastu hrubého domáceho produktu pre oba roky znížila oproti predchádzajúcej prognóze zhodne o 0,2 percentuálneho bodu na 3,3 % v tomto roku a 3,2 % v roku 2020.

Národná banka Slovenska (NBS) zmiernila odhad hospodárskeho rastu Slovenska na tento a budúci rok. Prognózy rastu hrubého domáceho produktu pre oba roky znížila oproti predchádzajúcej prognóze zhodne o 0,2 percentuálneho bodu na 3,3 % v tomto roku a 3,2 % v roku 2020. Odhad rastu na rok 2021 ponecháva centrálna banka bez zmeny na úrovni 2,8 %.

Vyplýva to z najnovšej prognózy hospodárskeho vývoja, ktorú NBS zverejnila v utorok. „Slovenská ekonomika bude rásť pomalšie, ako sme pôvodne očakávali, a to z dôvodu globálneho ochladenia,“ povedal guvernér NBS Peter Kažimír.

Jednorazové impulzy sa vytratia

Centrálna banka tak vo svojej aktuálnej prognóze zohľadnila okrem iného aj pokles dovozu spojený so slabším domácim dopytom v prvom kvartáli tohto roka. Tento vývoj bol podľa NBS spojený aj s klesajúcimi indikátormi dôvery. Napriek tomu hovorí o dosahovaní relatívne vysokého tempa rastu nad troma percentami. „Ku koncu horizontu predikcie očakávame postupné spomaľovanie rastu HDP v dôsledku doznievania jednorazových impulzov z priamych zahraničných investícií a vplyvom spomaľovania globálnej ekonomiky,“ uvádza sa v stanovisku Bankovej rady NBS k strednodobej predikcii s tým, že aktuálny vrchol ekonomického rastu tak Slovensko zažilo v roku 2018.

NBS však zároveň upozorňuje, že aj keď slovenská ekonomika aktuálne dosahuje pomerne priaznivé dynamiky, postupne ubúda z potenciálu jej rastu. Podľa centrálnej banky je tak potrebné nasmerovať investície v hospodárstve do oblastí zvyšujúcich produktivitu práce a kvalitu vzdelávacieho systému, bez čoho nebude vytvorený priestor pre fundamentálne zvyšovanie ekonomického rastu. „Preto je nevyhnutné podporovať čerpanie eurofondov v produktívnych oblastiach a prijímať štrukturálne opatrenia na zvýšenie rastového potenciálu ekonomiky,“ dodáva centrálna banka.

Rast cien sa udrží nad dvoma percentami

Rast cien by sa mal pritom v nasledujúcom období udržať na podobnej úrovni ako vlani. Kým v minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia 2,5 %, v tomto roku by ceny podľa NBS mali rásť o 2,6 % a v roku 2020 opäť o 2,5 %. Následne pre rok 2021 centrálna banka predpovedá rast cien o 2,3 %. Podľa centrálnej banky by pritom v tomto roku mali prispievať k inflácii vyššie ceny energetických komodít a agrokomodít. Postupne by sa však tento efekt mal zmierňovať a mali by začať prevládať dopytové inflačné faktory.

Napriek postupnému spomaľovaniu dynamiky hospodárstva by sa však mal podľa NBS udržať solídny rast miezd. Priemerná nominálna mzda by mala v tomto roku stúpnuť o 6,7 %, v budúcom roku o 6,1 % a v roku 2021 o 5,5 %. Po zohľadnení inflácie by tak reálne platy mali v tomto roku stúpnuť o 4 %, v budúcom roku o 3,5 % a v roku 2021 o 3,2 %.

Rast zamestnanosti sa spomalí

Oslabovanie hospodárskeho rastu však podľa NBS so sebou prinesie aj spomalenie dynamiky zamestnanosti. Kým vlani stúpla o 2 %, tento rok to už má byť iba o 1,2 % a následne by mal rast zamestnanosti spomaliť na 0,6 % v roku 2020 a 0,5 % v roku 2021. Miera nezamestnanosti by sa tak mala postupne znížiť z vlaňajších 6,5 % na tohtoročných 5,9 %. Na tejto úrovni by mala zotrvať aj v roku 2020 a pre rok 2021 centrálna banka aktuálne očakáva opätovný nárast miery nezamestnanosti na 6,1 %.

„Menší počet vytvorených pracovných miest v porovnaní s predchádzajúcou predikciou je dôsledkom očakávaného cyklického spomalenia ekonomiky. Podobne aj dynamický rast miezd sa bude v dôsledku slabšieho dopytu po pracovnej sile postupne zmierňovať,“ uvádza centrálna banka.

Odporúčané články

Kamenický: Vyrovnaný rozpočet je ohrozený, situácia môže byť vážna NBS: Negatívne riziká budúceho vývoja ekonomiky sa prehlbujú

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X