Neživotné poistenie na Slovensku zaostáva za zvyškom regiónu

Poistenie
Ilustračné foto. fantasista/FreeDigitalPhotos.net

Objem poistného v neživotnom poistení stúpol minulý rok na Slovensku o 5,9 %, čo je pod úrovňou priemeru východnej Európy.

V rámci sveta rástlo minulý rok neživotné poistenie dvojnásobne rýchlejšie ako životné, keď zaznamenalo najväčší nárast od roku 2012, a to na úrovni 5 %. K rastu prispeli podľa analýzy Allianzu takmer všetky regióny, hoci rozdiel medzi rozvíjajúcimi sa a vyspelými krajinami je markantný. Kým vo východnej Európe dosiahol rast poistného v neživotnom poistení 6,7 %, na Slovensku bol nárast v roku 2017 len na úrovni 5,9 %.

Poistné v živote je nižšie

V životnom poistení bol celosvetový rast poistného v roku 2017 výrazne nižší, len na úrovni 2,8 %. Dôvodom je podľa analýzy Allianzu najmä slabý rozvoj v západnej Európe, kde je akumulovaný takmer 30-percentný podiel celosvetového poistného. V dlhodobom časovom horizonte je však vo východnej Európe podľa Allianzu aj naďalej veľmi slabý trh životného poistenia. Od začiatku milénia miera poistenosti v životnom poistení v tomto regióne poklesla z už nízkej úrovne 1 % na aktuálnych 0,5 %.

Na Slovensku, po troch klesajúcich rokoch, minulý rok stúplo životné poistenie o 4,3 %. Avšak objem poistného je podľa analýzy Allianzu stále o celých 9 % nižší ako v predkrízovom období v roku 2008. Na Slovensku miera poistenosti v životnom poistení od čias krízy poklesla z 1,6 % na aktuálnych 1,2 %.

„Hoci sa trhy životného poistenia v posledných rokoch stávajú výrazne volatilnejšie, trend je napriek tomu jasný a znepokojujúci. Zatiaľ čo nepriaznivý demografický vývoj naznačuje potrebu súkromného zabezpečenia, snahy o dlhodobé úsporné opatrenia zjavne klesajú. Vážne hospodárske krízy vo viacerých európskych krajinách sú určite jedným z dôvodov, no podstatnú rolu hrá aj politika nízkych úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Je teda najvyšší čas zanechať krízový mód v záujme mladšej generácie, ktorá bude v starobe oveľa viac závislá od súkromných úspor ako súčasná generácia dôchodcov,“ konštatuje ekonómka Allianz Research Michaela Grimm.

Poistný trh je pred výzvou

Allianz Research predpokladá v blízkej budúcnosti ďalšie zotavovanie poistných trhov. Rast poistného by sa mal v najbližšom desaťročí zrýchliť na približne 6 %, čo odráža bežný rast a výšku inflácie vo svetovej ekonomike. „Stanovovať dlhodobé prognózy je v súčasnosti obzvlášť náročné, keďže poisťovacie trhy prechádzajú zásadnými zmenami. Z nášho pohľadu však tento zlom ponúka aj veľké príležitosti. S novými technológiami môže byť poistné krytie prístupné a na dosah pre viac ľudí a poistné produkty sa môžu stať ešte atraktívnejšími,“ uzatvára Kathrin Brandmeir, ekonómka Allianz Research.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňa