Novela Zákonníka práce je protiústavná, odborári sa cez opozičných poslancov obrátili na ústavný súd

Hliník, závod, robotník
Odborári iniciovali podanie na Ústavný súd SR. Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Tohtoročná novela Zákonníka práce je podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR protiústavná. Viaceré ustanovenia novely pracovného kódexu sú podľa odborárov v rozpore s Ústavou SR a základnými zásadami právneho štátu, ako aj medzinárodnými dohovormi, ktorými je Slovensko viazané.

KOZ to uviedla v tlačovej správe v reakcii na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý prijal podnet skupiny opozičných poslancov na posúdenie ústavnosti novely Zákonníka práce.

Ústavný súd návrh prijal

Návrh na začatie konania na Ústavnom súde SR sa týka zmeny zákona o tripartite, dosiahnutia veku 65 rokov ako výpovedného dôvodu od zamestnávateľa a zániku zákonnej možnosti rozšíriť reprezentatívne kolektívne zmluvy vyššieho stupňa na príslušné odvetvie.

Ústavný súd SR tento návrh v stredu v celom rozsahu prijal, návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení však nevyhovel.

Ukážka nezvládnutia

„Celá v tomto roku schválená novela Zákonníka práce je ukážkou nezvládnutia legislatívneho procesu, výsledkom ktorého sú zásadné zmeny týkajúce sa zamestnaneckého a odborárskeho prostredia,“ tvrdí KOZ.

Odborári preto iniciovali podanie na Ústavný súd SR. KOZ však nie je oprávnená na podanie návrhu na Ústavný súd SR, preto sa obrátila na opozičných poslancov Národnej rady SR, ktorí takýto návrh na Ústavný súd SR podali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ)NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR