O malý konkurz požiadajú ešte stovky Slovákov, môže za to aj tretia vlna pandémie koronavírusu

Peňaženka, kalkulačka, kreditné karty
Platobná karta je ešte stále najpopulárnejšou formou bezhotovostných platieb. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Do konca septembra tohto roka o takzvaný malý konkurz požiadalo 5 501 ľudí. Podľa analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet je to výrazne menej ako rok predtým.

Aj napriek tomu, že počet osobných bankrotov je stále vysoký, doposiaľ ide podľa analytičky firmy Petry Štěpánovej o jedno z najnižších čísiel.

Dosahuje úroveň roka 2017, keď vláda umožnila ľuďom jednoduchšie a lacnejšie sa zbaviť svojich dlhov. Odvtedy čísla rapídne stúpali.

Kríza spojená s COVID-19

O osobné bankroty v tomto roku ľudia najviac žiadali v letných mesiacoch, keď sa mesačne počty pohybovali nad 800.

Viac o téme: Koronavírus

Najčastejšie sa oň hlásili obyvatelia Nitrianskeho kraja (928), Banskobystrického kraja (878) a Prešovského kraja (814), najmenej, naopak, z Bratislavy a okolia (468). Poradenská spoločnosť predpokladá, že do konca roka ešte počet žiadostí o oddlženie stúpne.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Mnoho ľudí totiž postihla kríza spojená s ochorením COVID-19. „Nakoľko sa blíži tretia vlna pandémie, dá sa očakávať, že o malý konkurz požiadajú ešte stovky Slovákov. Avšak zároveň neočakávame, že čísla dosiahnu úroveň minulého roka,“ hovorí Štěpánová.

Rekordný rok 2020

Vlaňajšok bol podľa Štěpánovej rekordný. O zbavenie sa dlhov vtedy požiadalo 10 566 fyzických osôb. To napríklad od roku 2016, keď ešte legislatíva neumožňovala rýchle a lacné oddlženie, predstavovalo nárast o viac ako 1 000 percent.

Inštitút osobného bankrotu sa na Slovensku zaviedol v marci 2017, keď umožnil Slovákom jednoduchšie a lacnejšie zbavenie sa svojich dlhov. Ľudia majú pri ňom dve možnosti. Buď v prípade konkurzu odovzdajú na oddlženie svoj majetok, alebo si zvolia formu splátkového kalendára, keď v naplánovaných obdobiach splácajú nariadenú sumu.

Osobným bankrotom sa podľa Dun & Bradstreet nedá zbaviť všetkých dlhov, ako je povinnosť uhradiť výživné či mzdy zamestnancom.

Možnosť osobného bankrotu bola u nás možná od roku 2005. Takzvaný malý konkurz však bol podľa Štěpánovej pre veľké množstvo ľudí nedostupný z finančného hľadiska, pretože na jeho vyhlásenie bolo nutné mať majetok aspoň vo výške 1 650 eur, čo po novele už nie je nutné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Dun & Bradstreet