O záruky z antikorona programu je záujem, prostriedky podnikatelia pomaly získavajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eurá, peniaze
Poľnohospodári môžu cez agrorezort získať výraznú finančnú pomoc. Foto: ilustračné, GettyImages


Hoci Slovak Investment Holding (SIH) ešte v závere marca informoval, že rozbieha program finančnej pomoci pre malé a stredné podniky na preklenutie súčasných opatrení proti šíreniu koronavírusu, tak k peniazom sa podnikatelia dostávajú len postupne. Slovenská sporiteľňa ako prvá podpísala zmluvu s holdingom ešte v polovici apríla a až v týchto dňoch prvá firma získala peniaze. Ide o spoločnosť Jutex Slovakia, ktorá je klientom sporiteľne. Získala financovanie v objeme 600-tis. eur.

Spoločnosť Jutex Slovakia musela v marci, podobne ako ostatné firmy, pre koronavírus zavrieť svoje prevádzky, teda sieť predajní kobercov a parkiet. Začala hľadať spôsob ako financovať svoje mzdové náklady, odvody, energie, nájomné a iné bežné prevádzkové náklady. Podľa riaditeľa firmy Jutex Slovakia Júliusa Horvátha najprv požiadali úrad práce o vyplatenie príspevku na úhradu časti mzdy pre zamestnancov. „Táto pomoc od štátu je však administratívne aj časovo náročnejšia a pokryje len časť mzdových nákladov. Doteraz sme peniaze neobdržali,“ hovorí Horváth.

Banky sa pridávajú postupne

Minister hospodárstva Richard Sulík v polovici apríla hovoril o záujme všetkých veľkých bánk, no potvrdená bola najprv len Slovenská sporiteľňa. Až neskôr sa pridali VÚB banka a BKS Bank. Podľa vyjadrení hovorcu VÚB banky Dominika Mišu o úverové záruky v antikorona programe u nich požiadali desiatky firiem. „Niektoré sa už začínajú čerpať, viaceré sú ešte na schvaľovaní a ďalšie sa posudzujú,“ povedal Miša. Avšak bližšie informácie o tom, či už reálne nejaký podnikateľ dostal prostriedky na účet, nechcel priblížiť. Pobočka BKS bank, ktorá dohodu k programu tiež podpísala, na otázky nereagovala.

Za negatívum programu člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy Norbert Hovančák považuje objem záruk, ktoré môže banka sprostredkovať. „Už v prvých dňoch spustenia programu bol totiž dopyt niekoľko násobne väčší ako ponuka,“ uviedol Hovančák. Miša z VÚB banky však doplnil, že prostriedky v antikorona programe sa budú opäť navyšovať. „Čiže chceme úvery poskytovať rýchlo a efektívne,“ dodal Miša.

K pomoci sa najnovšie pridala aj UniCredit Bank. O podpísaní dohody informovali v pondelok 4. mája. Podpredseda predstavenstva a Investičný riaditeľ Slovak Investment Holding Peter Dittrich skonštatoval, že UniCredit Bank je pri podpore malých a stredných podnikov dlhoročný partner holdingu. Banka sa dlhodobo zameriava na malé a stredné firmy.

O SIH antikorona záruke

SIH zverejnil výzvu pre finančné inštitúcie na zapojenie sa do finančného nástroja „SIH antikorona záruka“ koncom marca tohto roka. Jeho cieľom je poskytovanie zvýhodnených preklenovacích úverov pre malé a stredné podniky, ktoré za predpokladu udržania zamestnanosti môžu byť kombinované aj s úrokovou dotáciou na zníženie úrokových sadzieb. Cieľom je pomôcť podnikateľom vysporiadať sa s finančnými ťažkosťami spôsobenými súčasnou situáciou a napriek krízovej situácii udržať pracovné miesta.

Tento finančný nástroj pozostáva z portfóliovej záruky (80 % krytie na jednotlivé úvery, s limitom do 50 % objemu celkového úverového portfólia) pre finančné inštitúcie a za podmienky udržania zamestnanosti aj z úrokovej dotácie, ktorá môže byť poskytnutá až do výšky 4 %. Pri takýchto parametroch vytvorí každé 1 euro portfóliovej záruky až 2,5 eura zvýhodnených úverov. Týmto nástrojom na seba preberie SIH časť úverových rizík od bánk z nových úverov pre podnikateľov postihnutých súčasnou situáciou. Konečné úvery môžu byť vďaka SIH antikorona záruke bezúročné.

SIH antikorona záruka by mala viesť k novým, nanajvýš štvorročným preklenovacím úverom (vrátane 12-mesačného odkladu splátok istiny aj úroku) až do výšky takmer 1,2 milióna eur na jeden úver. Podporené podniky budú môcť úverové zdroje použiť na svoje investičné a prevádzkové náklady v záujme udržania zamestnanosti. Finančné prostriedky na tento program pochádzajú z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, konkrétne z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a zo štátneho rozpočtu SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dominik Miša
Firmy a inštitúcie BKS BankSlovak Investment HoldingSlovenská sporiteľňaUniCredit BankVÚB Všeobecná úverová banka