Obchodná bilancia Slovenska sa nachádza v deficite, podľa analytikov zvrat nastane až v budúcom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

Bilancia zahraničného obchodu ostane podľa analytikov záporná ešte aj v ďalšom období. Ako pre agentúru SITA povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, postupné upokojovanie na trhoch s energiami má potenciál priniesť zvoľnenie nominálneho rastu importov, ktoré sú posledné mesiace výrazne ťahané nahor dovozom energetických komodít.

Nestála situácia na trhoch

Exportná strana bude naďalej pod tlakom problémov súvisiacich s rastom cien vstupov, zvýšenými cenami energií a predpokladaného oslabovania dopytu.

„Toto na najbližšie obdobie vytvára predpoklady skôr negatívneho salda zahraničného obchodu, hoci pravdepodobne v nižších hodnotách, než sme mohli vidieť v prvej polovici tohto roka,“ skonštatoval Horňák.

Situácia na trhoch však ostáva podľa neho veľmi premenlivá, výrazne ovplyvňovaná politickými rozhodnutiami, preto je tvorba predikcií výrazne sťažená.

„Očakávame preto, že výkon zahraničného obchodu ešte môže kolísať, trvalejšie zlepšenie v súčasnosti očakávame v druhej polovici budúceho roka,“ dodal Horňák.

Deficit obchodnej bilancie

Slovenská obchodná bilancia sa väčšinu mesiacov tohto roka nachádzala podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej v deficite. V januári až apríli dosahovalo saldo vysoké hodnoty prekračujúce 400 či 500 mil. eur, v posledných mesiacoch sú už tieto saldá miernejšie.

V júli dosiahol deficit obchodnej bilancie úroveň len necelých 27 mil. eur. „Pod záporné saldo nášho zahraničného obchodu sa v súčasnosti podpisujú hlavne veľmi vysoké ceny energetických komodít a výrobných vstupov. To spôsobuje, že výrazne rastie hodnota dovozu týchto komodít a tlačí to našu obchodnú bilanciu hlbšie do mínusu,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Očakáva, že aj v ďalších mesiacoch bude saldo slovenskej obchodnej bilancie skôr záporné, keďže ho budú naďalej negatívne ovplyvňovať vysoké ceny energetických komodít.

Rast cien energií

Tempo rastu nášho exportu aj importu bude podľa analytičky ťahané nahor vysokými cenami energií a výrobných vstupov, ale zároveň bude export aj import brzdený vojnou na Ukrajine a narušením dodávok surovín.

„Dôležité bude, ako sa bude vojnový konflikt ďalej vyvíjať a do akej miery ešte ochromí medzinárodný obchod a ako sa bude vyvíjať energetická kríza v Európe počas nadchádzajúcej zimy,“ doplnila Glasová.

Bilancia zahraničného obchodu by sa mohla podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka začať stabilnejšie zlepšovať až po významnejšom a stabilnejšom odznení úzkych hrdiel, najmä v automobilovom priemysle.

„Návratu k prebytkom však budú stále brániť vysoké ceny energetických surovín, ktoré budú zdvíhať nominálne dovozy a na prelome rokov pravdepodobne aj oslabený externý dopyt, či výpadky vývozov časti energeticky náročných odvetví. „Očakávame preto, že bilancia zahraničného obchodu ostane deficitná počas celého tohto i väčšiny toho budúceho roka,“ poznamenal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana GlasováĽubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie 365 bankSlovenská sporiteľňaUniCredit Bank