Objem investícií na európskom trhu nehnuteľností výrazne klesol, pandémia zmenila smer záujmu investorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Objem investícií na európskom trhu nehnuteľností klesol v roku 2020 oproti predchádzajúcemu roku v dôsledku pandémie približne o 23 percent. Vyplýva to z najnovšej štúdie CMS European Real Estate Deal Point Study 2021.

„Kupujúci sa primárne zameriavali na nehnuteľnosti so stabilným príjmom a na nehnuteľnosti, ktoré sú pandémiou zasiahnuté iba minimálne. Stúpol počet transakcií, v ktorých si predávajúci upravili zmluvné podmienky tak, aby si riadne zabezpečili splnenie finančných záväzkov zo strany kupujúcich,“ uvádza spoločnosť CMS.

Pandémia bude trh ovplyvňovať aj naďalej

„Aj napriek poklesu na trhu sme zaznamenali vysoké objemy investícií. Je to spôsobené pretrvávajúcimi dobrými úverovými podmienkami a nedostatkom alternatívnych investičných možností. Napriek tomu bude pandémia koronavírusu aj v tomto roku naďalej ovplyvňovať európsky realitný trh,“ vysvetlil partner a vedúci real estate tímu CMS Slovensko Michal Huťan.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pandémia viedla k zmene záujmu investorov o jednotlivé triedy aktív. Populárne boli najmä logistické nehnuteľnosti a rezidenčné nehnuteľnosti.

„Kancelárske nehnuteľnosti zostali v Európe najsilnejšou triedou aktív, ale ich podiel na trhu klesol na rekordne nízkych 30 percent,“ uvádza spoločnosť. Dopyt po retailových nehnuteľnostiach zostal na trvalo nízkej úrovni (15 percent).

Investori majú za sebou ťažký rok

„Naopak, logistické nehnuteľnosti si polepšili a zaznamenali nárast na 19 percent, čo je nový rekord. Podiel investícií smerujúcich do špecializovaných nehnuteľností, ako sú hotely, výrazne klesol (14 percent),“ doplnila CMS s tým, že obytné nehnuteľnosti sa medzi investormi ukázali ako obľúbené a ich podiel stúpol na 22 percent.

Medzinárodní investori zažili minulý rok ťažké obdobie. „Zatiaľ čo v roku 2017 zrealizovali medzinárodní investori väčšinu obchodov, vlani klesol ich podiel na 43 percent. Aktívnejší sa tak stali národní investori, ktorých podiel stúpol na 57 percent obchodov (na porovnanie, v roku 2018 to bolo 48 percent),“ konštatuje spoločnosť.

„Súčasný trend je v súlade s pohybom posledných rokov. Pokles investícií zahraničných investorov v minulom roku je spôsobený najmä dôvodmi súvisiacimi s pandémiou,“ uzatvára Michal Huťan.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Huťan
Firmy a inštitúcie CMS