Objem obchodov na bratislavskej burze sa v vlani prepadol o pätinu

BCPB obchodovanie
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Na bratislavskej burze sa vlani uzavreli obchody v celkovom objeme 384,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní sa tak objem obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) prepadol o 19 %. Akcie sa pritom na celkovom obchodovaní podieľali len takmer ôsmimi percentami, keď sa za celý vlaňajšok zobchodovali v sume 29,5 mil. eur. Obchody s dlhopismi tvorili vyše 92 %, resp. 354,8 mil. eur.

Najväčším obchodníkom na bratislavskej burze, čo sa týka zobchodovaného objemu, bola vlani J&T Banka s podielom 87 % na celkovom obrate a zobchodovanou sumou 334,6 mil. eur. Väčšinu tejto sumy, necelých 320 mil. eur, pritom tvorili dlhopisy, kde dominovala s podielom 90 %. Pri obchodoch s akciami taktiež najväčší objem zobchodovala J&T Banka, a to v sume 14,8 mil. eur a s podielom 50 %. Druhú priečku v rámci celkového zobchodovaného obchodu, avšak s výrazným odstupom, mala Slovenská sporiteľňa. Jej podiel predstavoval ani nie päť percent.

Burza cenných papierov v Bratislave vznikla zakladateľskou zmluvou v januári 1991. Je jediným organizátorom regulovaného trhu s cennými papiermi na Slovensku. V posledných rokoch viaceré firmy slovenskú burzu opúšťajú. Ponuka titulov na bratislavskej burze podľa analytikov nie je pre investorov zaujímavá a likvidita je veľmi nízka, čo pre veľkých hráčov znamená vyššie riziko, ktoré však nechcú podstupovať. Preto sa obzerajú po možnostiach v zahraničí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BCPB Burza cenných papierov v Bratislave