Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, peňaženka,
Ilustračné foto. pixabay.com
4. 06. 2019 15:45 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ochota Slovákov nakupovať rastie, treba však v tomto roku počítať so spomalením ekonomiky

Určité spomalenie ekonomického rastu, predovšetkým krátkodobé, by slovenské hospodárstvo malo zvládnuť bez výraznejších strát.

Ochota Slovákov nakupovať rastie. Až tri štvrtiny ľudí plánuje minúť podľa prieskumu L’Observatoire Cetelem v tomto roku viac. Pokiaľ ide o ochotu míňať, Slováci sú lídrami rebríčka so 73 % a vysoko presahujú aj priemer európskych krajín, ktorý je na úrovni 41 % a medziročne zaznamenal pokles.

Avšak ako upozornila analytička Poštovej banky, v tomto roku treba počítať s určitým spomalením slovenskej ekonomiky. „Určité spomalenie ekonomického rastu, predovšetkým krátkodobé, by naše hospodárstvo malo zvládnuť bez výraznejších strát,“ povedala pre agentúru SITA Dovalová.

Ekonomika rastie

Slovensko je v porovnaní s priemerom Európy podľa Cetelemu najrýchlejšie rastúcou krajinou. Slovenská ekonomika podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR v úvodnom kvartáli tohto roka rástla podľa Dovalovej slušným tempom, a to o 3,7 % medziročne. „To predstavuje v porovnaní so záverečným kvartálom vlaňajška, kedy posilnila o 3,6 %, mierne zrýchlenie,“ povedala pre agentúru SITA Dovalová.

Obyvatelia Slovenska sú ochotnejší podľa prieskumu zaplatiť za lokálny produkt viac ako priemerný Európan. Slováci sa podľa prieskumu rozhodujú pre lokálne produkty preto, aby podporili ekonomiku. Vyjadrilo sa tak 52 % respondentov. Pre podporu zamestnanosti sa vyjadrilo 51 % ľudí.

Darí sa aj zamestnanosti

„Zamestnanosť v našej ekonomike sa v prvom kvartáli medziročne zvýšila o 1,7 % a medzikvartálne o 0,3 %. Oproti štvrtému štvrťroku vlaňajška tempo rastu zamestnanosti mierne spomalilo, a to z úrovne 1,8 %. Rast slovenskej ekonomiky sa prelieva aj do vývoja pracovného trhu, ktorý sa vyznačuje klesajúcou nezamestnanosťou a rastúcimi mzdami,“ skonštatovala Dovalová.

Viac ako polovica Slovákov v prieskume uviedla, že v tomto roku plánuje investovať do cestovania a oddychu. Ďalšie čísla naznačujú, že u nás stále pretrváva záujem o zlepšovanie kvality bývania. Takmer tri štvrtiny Slovákov chcú podľa výsledkov prieskumu minúť viac na domáce spotrebiče či nábytok, ale aj rekonštrukciu domácnosti. V ochote míňať sa Slováci umiestnili na prvom mieste rebríčka. Naopak, na konci rebríčka sa ocitli Dáni a Maďari.

Odporúčané články

Tento rok naštartovala slovenská ekonomika rovnakou silou ako vlani ZAUJÍMAVOSTI: Hokejový šampionát prinesie Bratislave a Košiciam milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X