Od januára sa zavádza nová daň z poistenia

Poistenie
Ilustračné foto. fantasista/FreeDigitalPhotos.net

Nová osempercentná daň bude platiť od nového roka a dotkne sa všetkých produktov neživotného poistenia, okrem PZP.

Od 1. januára 2019 sa zavádza nová daň z poistenia. Začína sa totiž uplatňovať nový zákon o dani z neživotného poistenia, ktorý stanovuje poisťovniam povinnosť odviesť štátu daň vo výške 8 % zo všetkých poistných zmlúv neživotného poistenia, okrem poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Daň z poistenia nahradí osempercentný odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia.

Prehodnotenie cien

Na základe novej povinnosti jednotlivé poisťovne museli pristúpiť k prehodnoteniu cien v neživotnom poistení, aby aj po zaplatení osempercentnej dane spĺňali prísne požiadavky zákona o poisťovníctve, ktorý vychádza zo smernice Solvency II, na zabezpečenie stability celého poistného sektora. Daň sa týka poistenia majetku, havarijného poistenia, cestovného poistenia, úrazového poistenia, poistenia podnikateľov a poistenia veľkých rizík.

Daň sa dotkne všetkých zmlúv so začiatkom poistenia alebo s výročným dňom od 1. januára 2019. Týka sa nových, ale aj už existujúcich zmlúv. Daň sa dotýka len tuzemských zmlúv, vyňaté sú teda všetky zmluvy, ktorých predmet poistenia je v zahraničí.

Informačný list

Klientov budú poisťovne informovať samostatným listom priloženým k predpisu poistného. V samotnom liste oznamujúcom výšku poistného bude informácia o zložkách sumy na úhradu. Poistné bez dane predstavuje sumu, ktorú klient platil doteraz.

Ďalej bude uvedená daň, teda vyčíslenie osempercentnej dane. Pôjde o sumu, o ktorú sa náklady na poistenie zvyšuje. A poslednou zložkou bude suma na úhradu, teda poistné aj s daňou, čo je suma, ktorú bude po novom potrebné uhradiť.

Otázne použitie

Podľa vyjadrení ministerstva financií osempercentný odvod z neživotného poistenia nahradí nová poistná daň. Ak je niečo nahradené, tak by sa podľa predsedu predstavenstva Tower Finance Mária Markecha logicky nič nemalo navyšovať.

V prípade osempercentného odvodu išli peniaze do fondu poisťovne, z ktorého poisťovňa vyplácala klientov v prípade nejakej škodovej udalosti. Pri osempercentnej dani pôjdu peniaze do štátneho rozpočtu. „To, kam peniaze pôjdu, budú klienti vedieť, to, na čo sa použijú, je otázne,“ povedal Markech.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom