Odložiť si z výplaty a nemíňať toľko na alkohol. Darí sa Slovákom plniť finančné novoročné predsavzatia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze úspory
Foto: ilustračné, pixabay.com

Štyria z piatich Slovákov si dali v novom roku záväzok urobiť niečo so svojimi financiami. Väčšine sa ich darí zatiaľ plniť, pri ich porušení hrajú dôležitú úlohu nečakané výdavky, ale aj nedostatok pevnej vôle.

Dali ste si 1. januára záväzok, že urobíte poriadok vo svojich financiách? Ak áno, tak patríte medzi väčšinu Slovákov, ukazuje prieskum spoločnosti STEM/MARK pre firmu Home Credit. V roku 2017 si totiž novoročný záväzok týkajúci sa osobných financií dali až štyri pätiny Slovákov. Medzi ich predsavzatiami bola okrem iného snaha odkladať si peniaze z každej výplaty, viesť si podrobný domáci rozpočet výdavkov či záväzok nemíňať peniaze na nepotrebné veci.

Väčšina sa zatiaľ drží

Prieskum, ktorý sa uskutočnil v marci tohto roku na vzorke 510 respondentov pritom ukázal, že 55 % Slovákov sa tieto predsavzatia v prvom štvrťroku zatiaľ darilo dodržiavať. Viac ako 20 % opýtaných porušilo svoje predsavzatie len raz, ďalších 18 % viackrát. „Vidieť, že Slováci sa snažia svoje finančné ciele aj plniť. Takých, ktorí úplne zrušili nejaké svoje predsavzatie alebo viaceré predsavzatia nie je veľa. Je to len 6 percent respondentov,“ hovorí manažér zákazníckej skúsenosti a finančný špecialista spoločnosti Home Credit Jan Holoch.

Najčastejšie predsavzatie? Šetriť!

Najčastejšie predsavzatie Slovákov v súvislosti s osobnými financiami je v tomto roku ušetriť si nejakú časť zo mzdy, ktorú si dala takmer polovica z nich. Zhruba tretina si začiatkom roka povedala, že nebude utrácať peniaze na nepotrebné veci a približne 20 % opýtaných si za jednu z tohtoročných priorít zvolilo viesť si domáci rozpočet a evidovať pritom presne príjmy a výdavky.

Menej na alkohol a cigarety …

Medzi ďalšie predsavzatia v oblasti financií patrilo napríklad platiť pravidelne účty ihneď po tom, ako príde výplata, vždy nakupovať iba so zoznamom vecí alebo výrazne obmedziť výdavky na alkohol a cigarety. „Je zaujímavé, že predsavzatí, ktoré sa už priamo týkali finančných produktov a mohli by ľuďom taktiež významne pomôcť, bolo už pomenej. Napríklad plán zmeniť tento rok svoju finančnú inštitúciu si dalo len 7 % ľudí,“ konštatoval Holoch s tým, že podobne to bolo napríklad aj v prípade možnosti výhodnejšie refinancovať svoje úvery.

Lámu nás hlavne nepotrebné veci

A ktoré zo svojich novoročných predsavzatí týkajúcich sa osobných financií Slováci najčastejšie porušujú? Viac ako tretina ľudí v prieskume priznala, že už porušili svoj novoročný záväzok neutrácať peniaze na nepotrebné veci. Zhruba 30 % respondentov si zase napriek predsavzatiu nedokázalo odložiť nejakú sumu z každej výplaty, ako mali pôvodne v pláne. Desatina zase nedokázala naplniť svoj záväzok výrazne obmedziť výdavky na alkohol a cigarety. Zhruba rovnaký podiel zase nedokázal naplniť plán robiť si podrobnú evidenciu príjmov a výdavkov v domácnosti.

Nečakané výdavky a slabá vôľa

Neprekvapí, že za nedodržaním alebo dokonca zrušením novoročných predsavzatí vo finančnej oblasti stoja predovšetkým neočakávané finančné výdavky. V prípade sporenia z výplaty nedodržanie predsavzatia z tohto dôvodu uviedlo až 80 % opýtaných. Rovnaký dôvod dominoval aj pri nedodržiavaní záväzku platiť účty hneď po výplate. Výraznú úlohu však pri nedodržiavaní novoročných predsavzatí hrá u Slovákov jednoduchý nedostatok pevnej vôle. Až dve tretiny z opýtaných totiž priznali, že záväzok neutrácať za „hlúposti“ stroskotal práve na nedostatočnej motivácii a pevnej vôli. Rovnaký faktor dominoval aj pri snahe obmedziť výdavky na alkohol a cigarety, kde ho uviedlo až 90 % ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Home Credit