Opozícia chce zmeniť systém zdaňovania komerčných poisťovní

ekonomika, biznis
Foto: ilustračné, Getty images

Viaceré opozičné politické strany nesúhlasia s aktuálne nastavenou osempercentnou daňou z poistenia a plánujú zmeny. „Daň z poistenia bola v plnej miere prenesená na plecia bežných občanov. Nie sme zástancami tohto typu opatrení, ktoré v konečnom dôsledku poškodzujú bežného človeka. Sme za zdanenie vlastníkov finančných inštitúcií a nie ich operatívneho podnikania v Slovenskej republike,“ informovalo agentúru SITA tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

Ako uviedol Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH, zdaňovanie poistenia ako produktu je v rozpore zo zmyslom poistenia ako ochrany pred nepredvídateľnými udalosťami. Zvyšuje podľa Župu cenu produktov a môže odrádzať obyvateľov chrániť sa poistením pred možnými škodami a v prípade vzniku škody ich môže dostať do neriešiteľných ekonomických situácií. „Táto daň zvyšuje ceny poistiek pre ľudí a zneprístupňuje ich pre ekonomicky slabšie skupiny obyvateľstva,“ doplnila hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková.

Dostatočná konkurencia

Hnutie OĽaNO navrhne zrušiť daň z poistenia, lebo podľa nich trestá zodpovedných. „Bolo to opatrenie, ktoré strana Smer-SD zaviedla len na to, aby z vrecák ľudí vytiahla viac peňazí. Na trhu poistenia je dostatočná konkurencia a nevidíme dôvod tento trh zaťažovať extra daňou,“ povedal pre agentúru SITA hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky. Daň z poistenia chce zrušiť aj Sloboda a Solidarita, ako aj strana ĽS-Naše Slovensko. Hovorkyňa strany Dobrá voľba Martina Šoltésová skonštatovala, že na mieste je monitorovanie a analýza dopadov tejto dane.

Rušiť daň z poistenia neplánuje strana Za ľudí. Pokiaľ ide o rušenie daní alebo znižovanie daní, na prvom mieste je pre nich zníženie daňovo-odvodového zaťaženia práce. U iných typov daní, obzvlášť u nepriamych daní, sa strana bude snažiť ich prehodnotiť a upraviť tak, aby nepôsobili deformačne a boli v súlade s medzinárodnou praxou. „Daň z poistenia existuje v mnohých iných krajinách, pričom ide o istú formu kompenzácie toho, že finančné služby nie sú zaťažené DPH. Rušiť ju preto neplánujeme,“ skonštatoval pre agentúru SITA Tomáš Meravý zo strany Za ľudí

Prehodnocovanie cien

Daň z poistenia platná od 1. januára 2019 stanovuje poisťovniam povinnosť odviesť štátu daň vo výške 8 % zo všetkých poistných zmlúv neživotného poistenia. Výlukou sú poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, kde už sadzba bola v platnosti z minulosti. Daň z poistenia nahradila osempercentný odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia.

Na základe novej povinnosti jednotlivé poisťovne museli pristúpiť k prehodnoteniu cien v neživotnom poistení, aby aj po zaplatení osempercentnej dane spĺňali prísne požiadavky zákona o poisťovníctve, ktorý vychádza zo smernice Solvency II, na zabezpečenie stability celého poistného sektora.

Agentúra SITA k tejto téme oslovila aj vládne strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Svoje odpovede však nezaslali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom