Osobné bankroty medziročne klesli takmer o polovicu, vo februári však skrachovalo takmer 700 Slovákov

Osobný bankrot
Foto: ilustračné, Getty images

Vo februári zbankrotovalo 669 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles takmer o 50 percent. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v januári zbankrotovalo 297 dlžníkov, ich vo februári bolo až o 125 percent viac.

Cieľom legislatívnej úpravy oddlženia občanov bolo okrem iného umožniť ľudom v produktívnom veku vrátiť sa do pracovného života, mať zázemie, platiť dane a odvody.

„Len vo februári sme evidovali takmer 14 % z celkového počtu dlžníkov, ktorým bolo povolené oddlženie, s bydliskom na miestnom, mestskom, obecnom úrade, resp. na virtuánej adrese. Dlhy prenasledujú aj rodinných príslušníkov. Takmer 14 percent dlžníkov malo príbuzenské zväzky – manželia, súrodenci, rodičia a deti,“ uvádza hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca februára 2021 osobný bankrot vyhlásilo viac ako 50-tisíc obyvateľov Slovenska.

Zároveň vo februári 2021 súdy zrušili 798 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich 706 bolo zrušených pre nedostatok majetku dlžníka a 92 po splnení konečného rozvrhu výťažku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau