Pandémia výrazne ovplyvnila aj nákupné správanie pred vianočnými sviatkami

Vianoce, nákupy
Ilustračné foto, SITA/Nina Bednáriková

Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvňuje aj nakupovanie darčekov pred vianočnými sviatkami. Ľudia vianočné nákupy financujú predovšetkým z vlastných peňazí, požičiavajú sa len výnimočne. No podľa viacerých prieskumov si Slováci oproti minulým rokom požičiavajú na Vianoce o niečo častejšie. Odborníci však neodporúčajú zadlžovať sa pre vianočné sviatky. Väčšina ľudí minie podľa prieskumov na vianočné darčeky do 200 eur.

Predvianočná nákupná sezóna sa rozbehla, ale bude mať iný nádych než po minulé roky. Druhá vlna pandémie nám totiž nedovoľuje správať sa tak, ako sme boli zvyknutí. Práve naopak, vyžaduje si od nás podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej správať sa zodpovedne. Tento rok sa teda nebudeme zúčastňovať vianočných večierkov, posedení s priateľmi a kolegami a veľké rodinné stretnutia vymeníme len za stretnutia s najbližšími príbuznými. Koronakríza sa dotkla aj vianočných nákupných zvyklostí a mnohí Slováci dávajú tento rok prednosť e-shopom pred nákupnými centrami.

Štvrtina Slovákov viac nakupuje online

To potvrdil aj prieskum spoločnosti Home Credit. Štvrtina Slovákov pre koronavírus tento rok viac nakupuje online, a to na úkor klasických obchodov. „Dokonca až 51 % opýtaných sa v prieskume vyjadrilo, že bude nakupovať online aj vtedy, keď budú mať k dispozícii otvorené kamenné prevádzky. Ďalších 8 % poverí príbuzných kúpiť darčeky taktiež cez internet. Samozrejme, sú tu stále aj prívrženci fyzického nakupovania, ktorí si potrebujú tovar pozrieť na vlastné oči. Je ich však menej, len štyria z desiatich,“ uviedol analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

Prieskum mBank zase ukázal, že viac ako polovica Slovákov si na kúpu vianočných darčekov pre svojich blízkych počas roka nesporí. Oproti minulému roku však záujem odkladať si peniaze mierne stúpol. „Prieskum ukázal, že mnoho Slovákov pristupuje k svojim financiám zodpovedne aj počas najkrajších sviatkov v roku a zároveň, že sa nechcú o nič ukrátiť,“ hovorí generálny riaditeľ mBank Slovensko Robert Chrištof.

Pôžičky je potrebné aj splatiť

Ľudia, ktorí si požičiavajú peniaze na vianočné darčeky, sú podľa vyjadrení spoločnosti Kruk často už zadlžení a svoje záväzky nezvládajú splácať. „Nie je dobrým znamením, že z respondentov, ktorým ich príjem nestačí ani na najlacnejšie jedlo a oblečenie, si desatina požičia peniaze na Vianoce. Okrem toho často ide o ľudí, ktorí majú aj ďalšie pôžičky a naviac záväzky po splatnosti,“ komentuje výsledky svojho prieskumu spoločnosť Kruk.

Hoci pre mnohých maloobchodníkov býva posledný kvartál roka tým najúspešnejším, nemusí pre nich automaticky znamenať aj vyššie tržby ako pred rokom. „Očakávame, že aj tohtoročné Vianoce budú pre našich obchodníkov úspešným obdobím roka a tržby im v porovnaní s predchádzajúcimi kvartálmi porastú. Ľudia budú ale zrejme viac šetriť ako v minulých rokoch, a preto je možné, že obchodníci dosiahnu nižšie tržby ako vlani,“ uzavrela Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana GlasováJaroslav OndrušekRobert Chrištof
Firmy a inštitúcie Home CreditKrukmBank SlovenskoPoštová banka