Pandémia zasiahla aj poisťovne, avšak Slovensko by sa malo podľa Allianzu rýchlo zotaviť

Kríza, bomba, euro
Foto: Shutterstock

Koronakríza zasiahla aj poisťovne, avšak Slovensko by sa malo rýchlo zotaviť. Konštatuje to skupina Allianz vo svojej globálnej správe o poistení, v ktorej sa pozrela na minuloročnú výkonnosť a budúci vývoj poistných trhov vo svete.

Tento rok bude pre slovenský poistný trh podľa výsledkov štúdie náročný. Príjmy z poistného by mali klesnúť až o 7,1 %. No už v nasledujúcom roku Slovensko podľa analýzy čaká oživenie, keď trh podľa správy porastie o takmer 8 %.

„V najbližšej dekáde čaká Slovensko rast 3,6 % p.a., čo je výrazne nad tempom rastu v predchádzajúcom desaťročí,“ uvádza Allianz.

Svetové poisťovne prídu o miliardy

Karty aj v poisťovacom priemysle zamiešal COVID-19, ktorý svetovú ekonomiku výrazne zasiahol. Náhle zastavenie hospodárskej činnosti na celom svete zasiahlo aj dopyt po poistení. Očakáva sa, že globálne príjmy z poistenia sa tento rok znížia o 3,8 %, čím poisťovne prídu o 360 miliárd eur.

Životné poistenie zasiahne dopad pandémie ešte výraznejšie, keď poklesne o 4,4 % oproti 2,9-percentnému poklesu v neživotnom poistení. Dopad koronakrízy na poisťovníctvo tak bude podľa odborníkov z Allianz trikrát silnejší ako dopad svetovej finančnej krízy v roku 2008.

Možné tri trendy

„Rok 2020 je pre vírus stratený, o tom niet pochýb. Oveľa dôležitejšia otázka však je, čo bude po COVID-19,“ uviedol hlavný ekonóm Allianzu Ludovic Subran. Skupina vidí tri trendy, ktoré už boli zavedené predtým a v nasledujúcich rokoch sa bude na ne klásť ešte väčší dôraz.

„Sú to digitalizácia biznis modelov, obrat smerom k Ázii a rastúci význam faktorov udržateľnosti. O dominancii globálneho poisťovacieho priemyslu sa rozhodne v Ázii, ázijské domácnosti, ktoré sýtia svetový dopyt po poistení, sa totiž stávajú klientmi poslednej záchrany,“ uzavrel Subran.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Skupina Allianz