Pandémia zvýšila záujem o rekvalifikačné kurzy. Odborníčka radí, ako si ich správne vyberať

Nezamestnanosť
Odpoveďou na stratu práce môže byť aj zmena kvalifikácie. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Pandémia na pracovný trh nepriniesla len prácu z domu či menej pracovných ciest, ale donútila niektorých zamestnancov k tomu, aby zmenili kvalifikáciu alebo si aspoň doplnili vzdelanie.

Po období historicky najnižšej nezamestnanosti v roku 2019 totiž mnoho z nich v roku 2020 stratilo prácu a istotu, že si ju pomerne rýchlo nájdu v tom istom odbore, v ktorom doteraz pracovali.

Za istotou cez vzdelanie

Týkalo sa to predovšetkým pracovníkov z gastra a cestovného ruchu, ale do svojho pôvodného zamestnania sa nevrátili napríklad aj mnohí taxikári. Rozhodli sa pre povolanie, ktoré budú môcť vykonávať aj v prípade zhoršenia pandemickej situácie.

„Mnoho prieskumov a analýz dokazujú, že počas pandémie stúpol u ľudí záujem o istoty,“ potvrdila pre portál voFinanciách Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia.

Pre ich dosiahnutie sa preto rozhodli mnohí pracovníci vzdelávať, k čomu využili rekvalifikačné alebo kompetenčné kurzy, ktoré im preplatil úrad práce. Podľa údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, vlani absolvovalo kurzy 5 913 ľudí.

Oproti roku 2019 ide síce o mierny pokles, no podľa hovorkyne ústredia Marianny Šebovej to spôsobili obmedzené možnosti vzdelávania počas pandémie. Vlaňajší absolventi týchto kurzov však mali vyššiu úspešnosť na pracovnom trhu.

Účastníci kurzov to mysleli so zmenou povolania vážne

Do polroka od absolvovania kurzu si našlo prácu celkovo až 44,44 percent z nich. Oproti roku 2019 je to o 12,25 percenta viac ľudí, ktorí absolvovali kompetenčné kurzy a o 4,21 percenta viac ľudí ktorí absolvovali rekvalifikačné kurzy.

Podľa HR odborníčky Renáty Máčaiovej nol nárast úspešnosti spôsobený tým, že sa nejednalo o dlhodobo nezamestnaných ľudí, ale o uchádzačov, ktorí prišli o prácu počas pandémie a mali silnú motiváciu sa na trh práce vrátiť.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek HorňanskýMarianna ŠebováNikola RichterováRenáta Máčaiová
Firmy a inštitúcie IPP InštitútProfesiaÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodinyÚstredie prácevoFinanciach