Pätina domácností čaká zlepšenie svojej finančnej situácie

Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo

Viac ako tretina domácností sa domnieva, že si dokážu usporiť.

Pätina slovenských domácností v júli očakávala v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepšenie svojej finančnej situácie. Ako vyplynulo z publikácie Štatistického úradu SR Spotrebiteľský barometer III, 37 % domácností sa domnieva, že si dokážu usporiť. “To je pozitívom pre našu ekonomiku, pretože práve úspory používame na kúpu finančne náročnejších tovarov,“ skonštatovala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Rekonštruovať svoje bývanie a uskutočniť väčšie nákupy plánuje zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas najbližšieho roka zamýšľa len 6 % domácností a na novú nehnuteľnosť si trúfajú len 3 % domácností.
Život na dlh
Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú úspory, ostal v júli v porovnaní s januárom nezmenený, a teda na úrovni 17 %. Kým v úvode tohto roka si dokázalo sporiť 45 % domácností, v júli to bolo 48 %, teda podľa Ondrovej najviac za ostatný rok. Podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate je však podľa analytičky stále vysoký. “Malou útechou je aspoň fakt, že klesol z januárových 37 % na júlových 33 %,“ doplnila Ondrová.
Odhady vývoja ekonomiky
V júli sa Slováci, v porovnaní so začiatkom tohto roka, stali o niečo väčšími pesimistami. Kým v januári očakávalo zlepšenie ekonomickej situácie 23 % domácností, v júli to bola rovná pätina. Podiel tých, ktorí očakávajú zhoršenie sa zmenil výraznejšie, keď narástol z 25 % na 33 %.

Slovákov opustil optimizmus aj čo sa týka očakávaného vývoja spotrebiteľských cien. Ich rast v úvode roka totiž očakávali „len“ zhruba dve pätiny domácností. V siedmom tohtoročnom mesiaci to však bola až rovná polovica. Opačný scenár, teda pokles inflácie, očakávala v januári až pätina domácností. V júli sa ich podiel rapídne znížil len na 5 %.

Ani očakávania ohľadom vývoja nezamestnanosti neboli výnimkou a tiež sa niesli v negatívnejšom duchu. Kým v januári očakávalo pokles nezamestnanosti 37 % slovenských domácností, v júli to bolo 31 %. Naopak, podiel tých, ktorí očakávajú jej zvýšenie vzrástol z 23 % na 31 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Poštová banka