Peter Helexa zostáva na riaditeľom Slovenskej pošty, za predsedu regulačného úradu ho nezvolili

Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Peter Helexa skúša platbu kartou na pošte v Bratislave.
Foto: ilustračné, Slovenská pošta.

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej pošty, a. s. Peter Helexa ostáva aj naďalej na čele štátnej spoločnosti v zmysle platnej zmluvy. Pre agentúru SITA to v pondelok potvrdila hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Spoločnosť sa nevyjadrila k nezvoleniu svojho šéfa za predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad), keď minulý týždeň vo štvrtok ako kandidát vlády nezískal v parlamente potrebnú podporu.

„Nakoľko ide o rozhodnutie súkromnej osoby, Slovenská pošta sa k otázkam týkajúcim sa kandidatúry Petra Helexu na post predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb nebude vyjadrovať,“ uviedla Rovenská.

Rozhodnutie rešpektuje

„Rozhodnutie poslancov NR SR a výsledok hlasovania plne rešpektujem,“ odpovedal v pondelok sám Helexa na otázku agentúry SITA k svojmu nezvoleniu za predsedu regulačného úradu. „Otázky týkajúce sa hlasovania poslancov odporúčam smerovať priamo na nich,“ dodal šéf Slovenskej pošty.

Národná rada SR v tajnom hlasovaní vo štvrtok 28. novembra nezvolila kandidáta vlády Petra Helexu za nového predsedu regulačného úradu. Z 90 platných hlasov ho podporilo len 32 zákonodarcov, pričom na zvolenie bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.

Predošlé pôsobenie

Proti zvoleniu Helexu na čelo regulačného úradu bolo 27 a zdržalo sa 31 členov parlamentu. Hlasovalo celkovo 104 poslancov, pričom štrnásť hlasov bolo neplatných. Helexa je generálnym riaditeľom Slovenskej pošty od júla 2018.

Predtým pôsobil na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako riaditeľ odboru stratégie informatizácie spoločnosti a medzinárodnej agendy (od mája 2017).

Vláda schválila Helexu ako kandidáta na predsedu regulačného úradu na návrh ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka (Most-Híd) 30. októbra a zároveň odporučila Národnej rade SR zvoliť uvedeného kandidáta.

Návrh kandidáta

Minister dopravy a výstavby navrhol vláde kandidáta na predsedu regulačného úradu na základe výberového konania, do ktorého sa prihlásili dvaja uchádzači.

Terajší predseda regulačného úradu Vladimír Kešjar, ktorému koncom tohto roka uplynie šesťročný mandát, bude pokračovať vo funkcii až do zvolenia svojho nového nástupcu.

Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR v súvislosti s tým, že parlament nezvolil nového šéfa regulačného úradu, ktorý sa mal ujať funkcie od začiatku roka 2020. Vláda by mala navrhnúť nového kandidáta na predsedu úradu v priebehu jedného mesiaca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekEva RovenskáPeter HelexaVladimír Kešjar
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenská poštaÚrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciuÚradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb