Platy na Slovensku rástli vo všetkých 10 odvetviach, dvojciferne až v štyroch a najvýraznejšie v ubytovaní

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku vo februári medziročne vzrástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach.

Najvýraznejšie vzrástli hrubé zárobky v ubytovaní, a to o 26,7 % na 821 eur. Dvojciferný rast miezd vykázalo aj odvetvie predaja a opravy motorových vozidiel, kde mzdy stúpli o 14,3 % na 1 158 eur.

Zamestanci v IT si prilepšili o takmer 10 %

V maloobchode išli hrubé mzdy nahor o 12,2 % na 899 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 11,4 % na 588 eur. Informoval o tom Štatisticky úrad SR.

Vysoký rast miezd bol aj v odvetví, v ktorom sú dlhodobo najvyššie mzdy na Slovensku. Ide o informačné a komunikačné činnosti. Hrubé zárobky tu stúpli o 9,9 % na 2 137 eur. O 6,3 % na 1 214 eur mzdy stúpli v priemysle, ktorý zamestnáva najviac ľudí na Slovensku.

Aj vo februári efekt zvýšenia miezd eliminovala vyššia inflácia, keď pokračovalo otváranie nožníc medzi nominálnou a reálnou mzdou.

Mzda klesla najviac v sektore dopravy

Priemerná mesačná mzda reálne vzrástla v šiestich z desiatich sledovaných odvetví. V štyroch odvetviach vykázala medziročný pokles.

Reálna mzda klesla najviac v doprave o 4,1 %, vo vybraných trhových službách o 3,8 %, v stavebníctve o 3,7 % a v priemysle o 2,5 %. Za dva mesiace tohto roka sa nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila najvýraznejšie v ubytovaní o 26 % na 818 eur. Najnižší rast nominálnej mzdy zaznamenali vybrané trhové služby, o 3,7 % na 1 174 eur.

Po zohľadnení inflácie mesačná mzda ešte reálne vzrástla v šiestich odvetviach, najvýraznejšie v ubytovaní, o 15,9 %. Pokles reálnej mzdy nastal vo vybraných trhových službách o 4,6 %, stavebníctve o 2,8 %, doprave o 2 % a v priemysle o 1,4 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR