Platy na Slovensku rástli naprieč všetkými odvetviami, reálne si však polepšili iba zamestnanci v štyroch z 10 sledovaných odvetví

Upratovačka
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v marci medziročne vzrástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach. Najvýraznejšie vzrástli hrubé zárobky v ubytovaní, a to o 27,2 % na 903 eur.

Najmenej si polepšili IT-čkári

Dvojciferný rast miezd vykázalo aj odvetvie predaja a opravy motorových vozidiel, kde mzdy stúpli o 15,5 % na 1 252 eur. V maloobchode išli hrubé mzdy nahor o 13,7 % na 937 eur, vo veľkoobchode o 13 % na 1 327 eur a v stavebníctve o 10,1 % na 869 eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Najnižší rast miezd bol v odvetví, v ktorom sú dlhodobo najvyššie mzdy na Slovensku. Ide o informačné a komunikačné činnosti. Hrubé zárobky tu stúpli o 3,6 % na 2 472 eur. O 9,8 % na 1 342 eur mzdy vzrástli v priemysle, ktorý zamestnáva najviac ľudí na Slovensku.

Rast miest brzdí zdražovanie

Aj v marci efekt zvýšenia miezd eliminovala vyššia inflácia, keď pokračovalo otváranie nožníc medzi nominálnou a reálnou mzdou.

Priemerná mesačná mzda reálne vzrástla len v štyroch z desiatich sledovaných odvetví. Zvýšenie v ubytovaní na úrovni 15,2 % je podľa štatistikov reakciou na rozbeh po takmer úplnom pandemickom zastavení služieb a tiež skutočnosti, že dlhodobo zárobky v tomto sektore ekonomiky patria medzi najnižšie.

Reálna mzda klesla najvýraznejšie v informačných a komunikačných činnostiach o 6,2 %, vo vybraných trhových službách o 2,9 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,8 %.

Za tri mesiace tohto roka sa nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila najvýraznejšie v ubytovaní o 26,5 % na 846 eur. Najnižší rast nominálnej mzdy zaznamenali vybrané trhové služby, o 4,9 % na 1 206 eur. Po zohľadnení inflácie mesačná mzda reálne vzrástla v piatich odvetviach, najvýraznejšie v ubytovaní, o 15,7 %.

Naopak, najvyšší pokles reálnej mzdy nastal vo vybraných trhových službách, a to o 4 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR