Plnenie rozpočtu verejnej správy aj v roku 2021 výrazne zasiahol COVID-19, nutná bola ďalšia novela

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Plnenie rozpočtu verejnej správy, podobne ako v predchádzajúcom roku, aj v roku 2021 výrazne zasiahla pandémia COVID-19. Opäť si situácia vyžiadala pripraviť novelu zákona o štátnom rozpočte, do ktorej sa premietli predpokladané negatívne vplyvy na národné hospodárstvo, ekonomickú aktivitu a tým aj verejné financie.

Predpokladali sa výrazne vyššie výdavky na ochranu obyvateľstva a podporu zamestnanosti. Predbežne vyčíslený objem výdavkov súvisiaci s pandémiou COVID-19 s negatívnym vplyvom na saldo verejnej správy dosiahol 3,02 mld. eur, čo je oproti roku 2020 viac o 1,59 mld. eur.

Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu Slovenskej republiky za rok 2021, ktorý v stredu schválila vláda.

Reakcia na nepriaznivý ekonomický vývoj

Verejná správa SR vlani na základe jarnej notifikácie hospodárila so schodkom 5,97 mld. eur, čo predstavuje 6,2 % HDP. Pôvodný rozpočet verejnej správy z decembra 2020 predpokladal hospodárenie so schodkom 7,4 %.

Ako sa ďalej konštatuje v materiáli, pre pokračovanie šírenia pandémie COVID-19 vo svete sa muselo reagovať na nepriaznivý ekonomický vývoj a potrebu zabezpečiť výdavky na protipandemické opatrenia. Novelou zákona o štátnom rozpočte sa predpokladal schodok verejnej správy na úrovni 10,6 % HDP.

Prebytok vykázali len dve krajiny

V rámci európskej dvadsaťsedmičky dosiahol vlani priemerný schodok 4,7 % HDP, čo je medziročne menej o 2,1 percentuálneho bodu. V rámci eurozóny dosiahol priemerný deficit 5,1 % HDP a medziročne sa hospodárenie krajín používajúcich menu euro zlepšilo o dva body.

Za rok 2021 vykázali len dve krajiny prebytok hospodárenia, a to Dánsko s úrovňou 2,3 % a Luxembursko s 0,9 %. Spolu 15 krajín dosiahlo vyšší schodok ako 3 % HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom