Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská sporiteľňa, Prevod, pobočka, podpis
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
7. 06. 2019 10:12 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Počet bánk v Európskej únii klesá, na Slovensku je stav stabilný

Bankový sektor v únii zamestnáva 2,7 milióna ľudí, na Slovensku to bolo na konci vlaňajška necelých 21 tisíc pracovníkov.

Počet bánk v krajinách Európskej únie od roku 2008 kontinuálne klesá. V roku 2017 ich bolo v únii 6 250, čo je 27-percentný prepad oproti roku 2008. Na Slovensku je 27 bánk a ich počet je viac-menej stabilný bez výraznejších výkyvov. Najväčší počet bánk je podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej v Nemecku. Nemecké banky tvoria 26 % z celkového počtu bánk v EÚ.

Najviac bankových pracovíkov je v Nemecku

Bankový sektor v únii zamestnáva 2,7 milióna ľudí. Najviac zamestnancov je opäť v Nemecku, teda 23 % z celkového počtu v EÚ. Nemecký bankový sektor zamestnáva takmer 620 tisíc ľudí, v krajine pôsobí zhruba 1 600 bánk. „Nemecko je však špecifické v tom, že na trhu funguje veľký počet lokálnych sporiteľní,“ povedala Buchláková.

Ku koncu minulého roka bankový sektor SR zamestnával podľa údajov Národnej banky Slovenska takmer 21 tisíc pracovníkov. Najmenej bánk má podľa Buchlákovej Slovinsko a najmenej ľudí zamestnáva bankový sektor v Estónsku, a to len niečo vyše 4 tisíc ľudí.

Banky na Slovensku sú ziskové

Na Slovensku podľa Národnej banky Slovenska dosiahol bankový sektor v minulom roku čistý zisk zhruba 640 mil. eur. „Bankový sektor na Slovensku patrí už dlhšie obdobie v pomere ku vlastným zdrojom k najziskovejším v bankovej únii,“ dodala Buchláková. Slovenská sporiteľňa je s 2,2 milióna klientov a hodnotou aktív takmer 18 miliárd eur najväčšou bankou na Slovensku.

Aktíva bankového sektora dosiahli v rámci EÚ takmer 43 biliónov eur. Členským štátom s najvyššími aktívami je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat Veľká Británia so sumou 9 biliónov eur, čo je 385 % HDP. Nasleduje Francúzsko so sumou 3,7 bilióna eur, čo je 215 % HDP krajiny. Bankový majetok ako podiel na HDP je najvyšší v Luxembursku (1 876 %).

Odporúčané články

Banky v prvom polroku zarobili medziročne viac Podiel domáceho základného imania v bankách predstavuje už len zhruba 5 %

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X