Počet osobných bankrotov klesol o vyše tretinu, ich vyhlasovanie pribrzdil koronavírus

dlžoba, bankrot
Foto: ilustračné, Getty Images

V druhom štvrťroku tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených 2 834 osobných bankrotov. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových a nebankových inštitúcií, je to o 22,06 % menej než v predchádzajúcom štvrťroku. V medziročnom porovnaní v druhom štvrťroku zbankrotovalo až o 34,67 % dlžníkov menej, konštatuje spoločnosť v správe, ktorú poskytla agentúre SITA.

Koronavírus pribrzdil vyhlasovanie bankrotov

„Za poklesom osobných bankrotov v druhom štvrťroku 2020 môžeme skôr hľadať pre koronavírus obmedzené pracovné kapacity ľudí, ktorí sa na celom procese vyhlásenia osobných bankrotov podieľajú od pracovníkov kancelárií Centra právnej pomoci, ktorí žiadosti prijímajú a spracúvajú, až po sudcov jednotlivých súdov, ktoré osobné bankroty vyhlasujú,“ povedala Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK. „Predpokladáme, že dôsledky pandémie koronavírusu sa v štatistikách osobných bankrotov pri nových dlžníkoch prejavia najskôr koncom roka 2021 alebo až v roku 2022,“ dodala.

V júni bolo na Slovensku vyhlásených 816 osobných bankrotov, čo v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom bol pokles o 22,65 %. V medziročnom porovnaní sa počet osobných bankrotov v júni znížil až o 42,94 %. Najviac osobných bankrotov bolo v júni vyhlásených v Bratislavskom kraji (203) a najmenej v Žilinskom kraji (55). Od roku 2006, kedy začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca júna 2020 zbankrotovalo 44 642 dlžníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau