Počet osobných bankrotov prudko klesol, bolo ich najmenej za 44 mesiacov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dlžoba, bankrot
Foto: ilustračné, Getty Images

V januári tohto roku zbankrotovalo 297 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 74,4 % a v porovnaní s decembrom minulého roku zníženie o 62,31 %. V prvom mesiaci aktuálneho roka bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Nitrianskom (51) a najmenej v Bratislavskom kraji (12). Z celkového počtu ich pripadalo 185 na mužov a 112 na ženy. Najväčšou skupinou dlžníkov boli muži a ženy vo veku od 40 do 49 rokov.

Vývoj ovplyvňuje núdzový stav

„Je to najmenší počet osobných bankrotov za posledných 44 mesiacov. Menej ľudí zbankrotovalo v prvých piatich mesiacoch roku 2017 a v rokoch 2006 až 2016, keď platila pôvodná legislatívna úprava a bankroty dosahovali len dvojciferné hodnoty,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Nepredpokladá však, že tento prepad je začiatkom novej éry. „Dôvodom sú skôr obmedzenia pre núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu a sprísnenie legislatívnych podmienok, keď o osobný bankrot môže požiadať iba dlžník s minimálne rok trvajúcou exekúciou,“ doplnila.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF SK