Počet poberateľov sociálnych dávok na Slovensku výrazne stúpol, dôvodom sú odídenci z Ukrajiny

Utečenci, hranice, Ukrajina
Slovenskí vojaci pomáhajú ľuďom z Ukrajiny pri prechode hranicami. Foto: SITA/AP

Počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi na Slovensku v apríli tohto roka výrazne vzrástol. Sociálne dávky vo štvrtom mesiaci tohto roka dostalo 76,5 tisíca osôb. Oproti koncu marca išlo o nárast o 16,9 tisíca ľudí.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Dôvodom je výrazný nárast počtu cudzincov, ktorí na Slovensku dostávajú dávky v hmotnej núdzi a príspevky k nim. Kým v marci išlo o 252 cudzincov, v apríli tento počet stúpol na viac ako 17-tisíc. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Na dávky v hmotnej núdzi bolo v apríli tohto roka po zohľadnení ostatných členov rodiny celkovo odkázaných 164,9 tisíca osôb, čo je 3,03 percenta z celkového počtu obyvateľov na Slovensku. Oproti marcu ide o nárast o 35,4 tisíca ľudí, resp. o 0,65 percentuálneho bodu.

Najväčší podiel ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov daného regiónu bol na konci minulého mesiaca v okresoch Revúca, Rimavská Sobota a Gelnica. Okres Revúca vykázal 5,2 tisíca ľudí odkázaných na sociálne dávky. Išlo o 13,67 percenta z celkového počtu obyvateľov tohto okresu. V okrese Rimavská Sobota bolo 9-tisíc poberateľov sociálnych dávok, čo tvorí 11,22 percenta z počtu obyvateľov tohto okresu. V okrese Gelnica bolo v apríli 10,04 percenta ľudí, ktorí žili zo sociálnych dávok, čo zodpovedá 3,2 tisíca sociálne odkázaným osobám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa