Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pixabay.com
8. 03. 2019 13:05 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Podľa prieskumu Slováci častejšie požičajú peniaze kamarátom než svojmu partnerovi

Väčšina žien aj mužov si mesačne sporí, hoci muži o čosi viac ako ženy.

Slováci viacej požičiavajú svojim kamarátom ako svojim životným partnerom. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu spoločnosti Intrum, v priemere 32 % Slovákov darovalo alebo požičalo peniaze svojim kamarátom, kým svojmu partnerovi len 11 %. Svojmu partnerovi darovalo či požičalo peniaze 6 % žien, kým svojim kamarátom až 26 %. Šestnásť percent mužov darovalo či požičalo peniaze svojmu partnerovi, ale kamarátom až 38 %.

Sporíme na nepredvídateľné okolnosti

Väčšina žien aj mužov si mesačne sporí, hoci muži (73 %) o trochu viac ako ženy (69 %). Obe pohlavia myslia na nepredvídateľné okolnosti. Bol to najviac uvádzaný dôvod, prečo mesačne sporia. Avšak ženy sú o trochu viac predvídavé. Takúto odpoveď uviedlo 79 % žien a 67 % mužov. Naopak, muži si aj doprajú a v porovnaní so ženami si sporia viacej aj na cestovanie a konzumáciu. Ale myslia aj na kúpu domu či bytu a na dôchodok. V týchto dvoch oblastiach sporia viacerí muži ako ženy.

Do veľkej miery sa zhodujú odpovede mužov a žien na Slovensku najmä čo sa týka online nakupovania a platieb. Zhodne, 45 % žien aj mužov súhlasí s tým, že pri online nakupovaní sa dá veľmi ľahko zadlžiť. U oboch pohlaví 34 % uprednostňuje bezhotovostné platby a zhodne preferujú používanie kreditných aj debetných kariet. Rovnako 15 % mužov aj žien sa pri online nakupovaní obáva o svoje zdravie alebo zdravie svojej rodiny.

Dominujú sporiace účty

Slováci sa snažia svoje úspory zhodnocovať, pričom 56 % mužov a 60 % žien má úspory na sporiacich účtoch. V hotovosti ich má 29 % mužov a 27 % žien. Potom nasledujú fondy. Tu je medzi pohlaviami rozdiel asi päť percentuálnych bodov. Do nehnuteľností investuje 10 % mužov a 7 % žien.

Minimálne jeden účet zaplatilo za posledný rok neskoro 36 % Slovákov. Rovnako ženy a muži meškali s účtami za hypotéku (12 %) a s účtami súvisiacimi s výdavkami na deti (13 %). Technické problémy ako príčinu omeškaných platieb uviedlo až 21 % mužov, kým žien bolo len 11 %.

O prieskume

Európska spoločnosť Intrum, ktorá pôsobí v odvetví správy pohľadávok, zozbierala údaje od spotrebiteľov v 24 európskych krajinách s cieľom získať podrobnejší prehľad o ich každodennom živote. Celkovo sa prieskumu zúčastnilo 24 398 respondentov vo veku 18 až 65 rokov. Zber údajov sa uskutočnil v septembri 2018.

Odporúčané články

Slováci nespravujú svoj majetok veľmi efektívne Na čo myslieť predtým, než si vezmeme úver?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X