Podnikatelia najčastejšie porušujú zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice, finančná správa rozdala pokuty aj za ďalšie pochybenia

Krčma, pohostinstvo, reštaurácia, ľudia, pivo, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Kontrolóri finančnej správy skontrolovali minulý mesiac 822 podnikateľských subjektov, nedodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP) zistili v 139 prípadoch.

Vinníkom udelili pokuty vo výške 35 210 eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Podnikatelia neevidujú tržby

Podnikatelia najčastejšie porušujú zákon o používaní ERP tým, že neevidujú tržby. Kontrolóri urobili v auguste 343 kontrolných nákupov a 479 online monitorovaní na mieste.

V týchto prípadoch kontrolór pozoruje na mieste situáciu v prevádzke a prostredníctvom tabletu online monitoruje v systéme e-kasa zaznamenávanie tržieb a vyhodnocuje stav počtu zákazníkov, ktorí vstúpili do prevádzky, resp. si zakúpili tovar alebo službu.

Podnikateľ je tak pod kontrolou bez toho, aby o tom vedel. Pokiaľ kontrolór nemá pochybnosti o plnení povinnosti zo strany podnikateľa, kontrolný nákup nevykoná a neobmedzuje podnikateľa v jeho podnikateľskej činnosti.

Niektorí opätovne porušili zákon

Z uvedených 822 kontrol sa v 139 prípadoch ukázalo, že podnikatelia nedodržiavajú zákon o používaní ERP. Ide o 40,5 percenta z celkového počtu kontrolných nákupov a 17 percent z celkového počtu kontrol vrátane monitorovania.

V 102 prípadoch išlo o nezaevidovanie tržby. Kontrolóri urobili tiež sedem kontrol u podnikateľov, ktorí v júli nezaevidovali tržbu. V dvoch prípadoch zistili opätovné porušenie zákona.

Vzrástol počet dokladov

„Ak porovnáme úroveň tržieb pred spustením akcie v júli a počas kontrolnej akcie v auguste, tak napríklad v jedálenských službách sme zaznamenali nárast tržieb o 3 percentá, čo predstavuje sumu 2,1 milióna eur. V sekcii pohostinstiev evidujeme však pokles tržieb o 1 percento, čo je 1,1 milióna eur,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy.

Opätovne sa podľa nej potvrdzuje, že kontrolné akcie majú zjavný efekt na správanie sa podnikateľských subjektov, čo dokazujú údaje z tržieb po kontrolnej akcii.

Podnikateľom, ktorých navštívili kontrolóri finančnej správy, stúpli tržby za dva týždne po kontrole oproti rovnakému obdobiu pred kontrolou o 7 percent. Počet vydaných pokladničných dokladov vzrástol o 13 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR