Poisťovne sú na negatívne šoky pripravené, ohroziť ich môžu len trhové riziká

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Stresové testovanie ukázalo, že aj v prípade negatívnych šokov budú poisťovne plniť kapitálovú požiadavku na 163 percent. Žiadna poisťovňa by sa výraznejšie nepriblížila k hraničnej hodnote 100 percent kapitálovej požiadavky, najnižšia dosiahnutá hodnota by bola 112 percent. V májovej správe o finančnej stabilite o tom informovala Národná banka Slovenska (NBS).

Najväčší vplyv na sektor by mali v nepriaznivom scenári podľa národnej banky trhové riziká, ktoré by poistnému sektoru spôsobili jednorazové straty 209 miliónov eur. Mimoriadne poistné plnenia v neživotnom poistení by dosiahli hodnotu 143 miliónov eur. Odkupy v životnom poistení by viedli k nákladom 124 miliónov eur.

Na druhej strane, významný vankúš na tlmenie týchto nákladov tvorí podľa centrálnej banky zisk. Ako východiskovú hodnotu predpokladá rovnaký hrubý zisk ako v roku 2020, čiže 253 miliónov eur. Z kapitálu sektora by ubudlo 15 percent, v individuálnych inštitúciách od -17 až do 0 percent.

V ďalších dvoch rokoch horizontu stresového testovania sa predpokladá oživenie na finančných trhoch, ktoré by zmiernilo negatívne šoky z roku 2021. Išlo by o kladné precenenie v sume 37 miliónov eur v roku 2022 a 96 miliónov eur v roku 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska