Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
23. 08. 2018 9:16 Poradňa od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

PORADŇA: Lákanie na neuveriteľne vysoké výnosy môže byť podvod

Každú spoločnosť, ktorá ponúka vysoké zisky, si je treba dôkladne preveriť.

Ak vás niekto láka na investície s rozprávkovo vysokým výnosom a že ďalšie informácie vám poskytnú, len ak zaplatíte členský poplatok, pravdepodobne ide o pyramídový podvod. Treba si dávať pozor, pretože čím vyšší výnos, tým väčšie riziko. Treba si reálne uvedomiť, či môže byť sľubovaný zisk reálny.

Preverte si spoločnosť

Ako informuje Národná banka Slovenska, subjekt je možné si preveriť na subjekty.nbs.sk. V zozname zistíte, či ide o firmu, ktorú dohliada centrálna banka alebo iný zahraničný dohliadací orgán a či môže podnikať v danej oblasti na Slovensku. Národná banka Slovenska zároveň v určitých intervaloch aj sama varuje pred rôznymi spoločnosťami (v Upozorneniach NBS).

Taktiež je dobré preveriť si sídlo spoločnosti. Varovným signálom môže byť sídlo spoločnosti, ktorá ponúka svoje služby výlučne cez internet, pričom sídlo má v daňovom raji alebo mimo Európskej únie. Aj na internete sa dajú nájsť informácie o spoločnosti. Je dobré si preveriť, či sa spotrebitelia v diskusných fórach nesťažovali na túto spoločnosť, resp. či spotrebitelia pred vami už neprišli o svoje finančné prostriedky.

Ako fungujú pyramídové schémy?

Pyramídové schémy podľa Národnej banky Slovenska fungujú na princípe, že peňažné prostriedky, ktoré ste vložili, slúžia najmä na to, aby boli vyplatené tým, ktorí peniaze vložili skôr a čakajú zhodnotenie “investície”. Veľká časť slúži na vyplatenie zisku managementu. Takto to funguje, až kým nie je čo vyplácať, resp. nie je možné nájsť nových investorov a pyramída skrachuje.

Ak ste sa už stali obeťou pyramídy, je potrebné sa obrátiť priamo na políciu alebo prokuratúru. Oznámte to aj Národnej banke Slovenska. Tá spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Aj keď NBS nemá právo vymôcť vaše peňažné prostriedky, môže vydať upozornenie a pomôcť tak ostatným spotrebiteľom.

Rady do budúcna

Nikdy si neuzatvárajte zmluvu na finančný produkt alebo službu inak ako prostredníctvom subjektu, ktorý má na svoju činnosť povolenie. Klient by si mal zvážiť, či je ochotný podstúpiť riziko, že príde o všetky vložené peňažné prostriedky, ak investuje cez neznámu spoločnosť. Nie je dobré sa zároveň rozhodovať pod tlakom a je ku prospechu dopriať si dostatok času na rozmyslenie. Seriózna spoločnosť klienta neuháňa.

Takéto investície nie sú podľa centrálnej banky kryté Garančným fondom investícií a ak napríklad spoločnosť zanikne, k svojim peňažným prostriedkom sa pravdepodobne nikdy nedostanete. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť produktom a službám, ktoré nie sú dohliadané NBS. Ide napríklad o virtuálne meny, crowdfunding, P2P pôžičky.

Odporúčané články

Zločinci podvodmi ukradli vlani v rámci bezhotovostných platieb cez miliardu eur Pri investovaní je potrebné myslieť aj na poplatky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X