Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dlh peniaze bankrot
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pixabay.com
27. 08. 2017 8:00 Osobné financie od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

PORADŇA: Nezostalo vám na zaplatenie daní? Komunikujte s daňovým úradom

Daňovník môže požiadať daňový úrad o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach.

Chýba vám na zaplatenie daní? Netreba panikáriť, stále existujú možnosti, ako sa s touto situáciou vysporiadať. Podľa finančnej správy je potrebné predovšetkým s daňovým úradom komunikovať. V každom prípade treba situáciu riešiť, pretože daňový nedoplatok môže vyústiť až do daňovej exekúcie.

Na úrad sa obráťte čím skôr

„Často sa stáva, že nepredvídateľná situácia ohrozí platenie daňových povinností. Daňovník by mal komunikovať so svojím daňovým úradom, v ideálnom prípade už v momente, keď sa jeho finančná situácia zhoršila a vie, že nebude môcť daň zaplatiť v lehote splatnosti,“ informuje finančná správa.

Odklad alebo splátky

Daňovník môže v takomto prípade písomne požiadať o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach a k žiadosti priloží kolok v hodnote 9,50 eur. Podnikateľ vypracuje aj analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie. Daňový úrad odklad platenia alebo splátky môže povoliť, ak bude dlžná suma zabezpečená záložným právom.

Náhradná lehota

Ešte predtým, ako je daňový nedoplatok odstúpený na vymáhanie, daňový úrad môže vyzvať daňovníka, aby daňový nedoplatok zaplatil v náhradnej 15-dňovej lehote. Vyhýbať sa odpovediam na výzvu daňového úradu sa naozaj neoplatí. „Ak je nedoplatok odstúpený na vymáhanie, daňový exekútor začne zisťovať majetkové pomery dlžníka. Po ich preverení vydá rozhodnutie o začatí daňového exekučného konania,“ píše finančná správa.

Hrozí exekúcia

Rozhodnutie nemusí vydať v prípade, ak očakáva úhradu zo strany dlžníka. Nasleduje zaslanie daňovej exekučnej výzvy dlžníkovi. Posledným krokom je vydanie daňového exekučného príkazu, proti ktorému nie je možnosť odvolania.

Vymáhajú všetky nedoplatky

Povinnosťou daňových úradov je nedoplatky vymáhať. Daňoví exekútori vymáhajú všetky nedoplatky bez ohľadu na ich výšku. Finančná správa upozorňuje, že čím skôr daňovník osloví daňový úrad, tým väčšia je šanca, že nebude ohrozená jeho ďalšia existencia. „Daňový úrad nevie zaručiť, že v niektorých prípadoch nedôjde k ukončeniu podnikania alebo k likvidácii spoločnosti,“ konštatuje správca daní.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X