PORADŇA: Povinné zmluvné a havarijné poistenie majú rôzny účel

Nehoda, auto, poistenie
Ilustračné foto. pixabay.com

V najnovšej Poradni vám poradíme aj v tom, na čo si treba dať pozor pri uzatváraní zmluvy o povinnom zmluvnom a havarijnom poistení.

Podstatou povinného zmluvného poistenia (PZP) a aj havarijného poistenia je krytie škody vzniknutej napríklad pri nehode. Havarijné poistenie je upravené voľnejšie ako PZP a môže obsahovať rôzne ustanovenia. Oba druhy poistenia však majú svoje špecifiká a v prípade nehody sú určené na krytie rôznych škôd.

Povinné zmluvné poistenie

Povinné zmluvné poistenie musí mať povinne zo zákona každý, kto vlastní auto alebo iné motorové vozidlo, a tiež každý, kto spláca auto na lízing. Predstavte si, že ste zavinili dopravnú nehodu. Spôsobili ste škodu pánovi X na jeho aute a aj na jeho zdraví. Poškodilo sa tiež pri tom aj vaše auto.

Čo vám poisťovňa preplatí z povinného zmluvného poistenia?

Poisťovňa zaplatí namiesto vás škodu, ktorú ste spôsobili pánovi X a to škodu na aute aj na zdraví. Poisťovňa však nezaplatí škodu, ktorá vznikla na vašom aute. Na to by ste potrebovali havarijné poistenie.

NEZABUDNITE:

Ak spôsobíte dopravnú nehodu, musíte túto skutočnosť písomne oznámiť poisťovni do 15 dní od jej vzniku, ak sa nehoda stala na Slovensku a do 30 dní, ak sa stala v zahraničí.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie, na rozdiel od povinného zmluvného poistenia, nemusí mať uzatvorené každý, kto vlastní auto alebo iné motorové vozidlo. Je to dobrovoľné poistenie. Na čo slúži? Predstavte si, že ste zavinili dopravnú nehodu. Spôsobili ste škodu pánovi X na jeho aute a aj na jeho zdraví. Poškodilo sa tiež pri tom aj vaše vozidlo.

Čo vám poisťovňa preplatí z havarijného poistenia?

Poisťovňa vám zaplatí škodu, ktorú ste si spôsobili sám na vlastnom aute. Poisťovňa nezaplatí za vás škodu, ktorú ste spôsobili pánovi X, na to potrebujete už spomínané povinné zmluvné poistenie.

Na čo si treba dať pozor pri uzatváraní zmluvy?

Ako pri každom poistení, aj tu platí – buďte obozretný už pri jeho výbere. Premyslite si, čo od neho očakávate, čo potrebujete, za čo ste ochotný platiť. Havarijné poistenie je upravené voľnejšie ako povinné zmluvné poistenie a môže obsahovať rôzne ustanovenia, ktoré by ste nemuseli čakať a ktoré by vám nemuseli vyhovovať. Poistenie môže byť napríklad nastavené tak, že:

  • poisťovňa nebude vždy hradiť celú vašu škodu, ale len jej časť,
  • poisťovňa neuhradí všetky úkony autoservisu,
  • poisťovňa neuhradí celú cenu náhradných dielov,
  • preplatí len opravu v servise, ktorý ona určí,
  • preplatí len neznačkové náhradné diely,
  • ak dôjde k úplnému zničeniu vášho auta, poisťovňa môže mať úplne iné spôsoby určenia ceny vášho auta, ako by ste očakávali.

PRETO SA PÝTAJTE A ČÍTAJTE VŠETKO SKÔR AKO PODPÍŠETE ZMLUVU.

Článok vznikol na základe obsahovej spolupráce portálu voFinanciach.sk a Národnej banky Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska