Poslanci odobrili do čela Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Jána Tótha

Ján Tóth, Bratislava, 28. marec 2017. Foto: SITA/Peter Maïar

Parlament zvolil bývalého viceguvernéra centrálnej banky Jána Tótha za predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Za jeho zvolenie do funkcie hlasovalo 110 poslancov, 5 poslancov bolo proti a 27 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Ide o víťaza výberového konania. Ministerstvo financií prišlo s výberovým konaním na nového šéfa rady v máji. Cieľom bolo nájsť nasledovníka vôbec prvého predsedu rozpočtovej rady Ivana Šramka. Jemu sa riadne funkčné obdobie skončilo už 26. júna 2019. Podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti už kandidovať nemôže.

Ján Tóth je v súčasnosti členom ekonomického krízového štábu pri rezorte financií a Úrade vlády SR. Zároveň je externým poradcom menovej politiky a na oddelení makroekonómie a verejných financií v Národnej banke Slovenska. Predtým bol v rokoch 2012 až 2017 viceguvernérom centrálnej banky. Od roku 2010 do 2012 pôsobil na ministerstve financií, predtým pracoval ako ekonóm vo viacerých komerčných bankách.

Prvým predsedom bol Ivan Šramko

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vznikla v roku 2012 na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorým sa na Slovensku zaviedla dlhová brzda. Rada je nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky a hodnotenia plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti. Ivan Šramko bol zvolený parlamentom za jej prvého predsedu v júni 2012 na sedemročné funkčné obdobie. Okrem predsedu má rada ďalších dvoch členov, z ktorých jedného navrhuje guvernér Národnej banky Slovenska a druhého prezident SR. Aktuálne sú členmi rady okrem Ivana Šramka Anetta Čaplánová a Juraj Kotian.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠramkoJán Tóth
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť