Poštovej banke klesol zisk takmer o 40 %, úvery však rástli

Poštová banka
Poštová banka na poštách

Poštová banka zaznamenala v prvom polroku pokles zisku. Jej čistý zisk sa medziročne znížil z úrovne 31,86 mil. eur na 19,14 mil. eur, čo je teda pokles o necelých 40 %. Podľa vyjadrení spoločnosti sa pod tento vývoj podpísal najmä nárast opravných položiek súvisiacich so zhoršovaním sa ekonomického prostredia, nízke úrokové sadzby na trhu a zdvojnásobenie bankového odvodu.

Výpadky sa banke podarilo čiastočne vykompenzovať vyššími čistými výnosmi z poplatkov a provízii a nižšími administratívnymi nákladmi. Tie budú i v ďalších rokoch podľa vyjadrení spoločnosti klesať aj vďaka pokračujúcej modernizácii, automatizácii procesov a vyššej efektivite prevádzky.

Podpora podnikov

„Celý bankový sektor je v súčasnosti pod tlakom, napriek tomu pokračujeme v investíciách do modernizácie, v rozširovaní pobočkovej siete, ale aj v podpore a stabilizácii podnikateľského prostredia,“ hovorí generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Banke sa podarilo rásť v objeme úverov voči klientom oproti stavu ku koncu uplynulého roka o 11,5 % na 2,71 mld. eur. Pod rast sa podpísali najmä korporátne úvery.

„Banka ihneď zareagovala na negatívne dopady koronakrízy, ktoré pocítila aj podnikateľská obec. Už od konca marca u nás podnikatelia s obratom do 1 mil. eur našli okamžitú pomoc v podobe bezúročných pôžičiek do výšky 10-tisíc eur na subjekt, s možnosťou odkladu splátok o 6 mesiacov. Tie teraz vystriedajú prekleňovacie úvery so štátnou zárukou,“ povedal Zaťko.

Snaha pomôcť v zložitom období prilákala do banky podľa jej vyjadrení množstvo korporátnych klientov a spoločnosť tak výrazne posilnila svoje portfólio.

O spoločnosti

Poštová banka vznikla na konci decembra 1992 a svoju činnosť začala 1. januára 1993. Na základe zmluvy so Slovenskou poštou predáva svoje produkty a služby aj prostredníctvom vyše 1 500 pôšt umiestnených na celom území Slovenska. Ku koncu júna 2013 bol ešte vyše 90-percentným vlastníkom banky Istrokapital, no od júla 2013 vlastní majoritu skupina J&T.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Zaťko
Firmy a inštitúcie Poštová banka