Práca z domu sa teší veľkej obľube, pandémia nastavila aj nový pozitívny trend

Homeoffice
Po pandémii chce zhruba 72 percent firiem prejsť na hybridnú prácu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Po skončení pandémie chce zhruba 72 percent firiem prejsť na hybridnú prácu. Aktívny návrat zamestnancov do kancelárií v prvej polovici tohto roka chce 68 percent, no zatiaľ je ich návrat dobrovoľný.

Mix práce na diaľku

Miesto výkonu práce plánuje zmeniť 92 percent firiem v EMEA regióne, pričom 72 percent hľadá flexibilné a otvorené pracovné priestory, ktoré by bolo možné v budúcnosti zmeniť podľa potreby.

Mix práce na diaľku a z kancelárie preferuje 51 percent firiem a 38 percent chce svojich zamestnancov v práci 3 alebo viac dní týždenne.

Zhruba 80 percent firiem chce znížiť počet vyhradených miest na sedenie zamestnancov. Vyplýva to z prieskumu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

„Zaujímavé je aj zistenie, že aj keď majú firmy stanovené časové harmonogramy na návrat zamestnancov do kancelárií, napriek tomu im stále dávajú možnosť voľby. Len 6 percent firiem totiž od zamestnancov vyžaduje návrat do kancelárie na plný úväzok. Až 70 percent im, naopak, dáva na výber a ich návrat je dobrovoľný, prípadne majú možnosť flexibilnej práce,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Technické zabezpečenie práce z domu

Podľa firiem sú predpokladmi na úspešné zavedenie nových pracovných princípov do praxe zrozumiteľné a konzistentné vedenie firmy (63 percent) a jej jasná komunikácia a stratégia (55 percent).

Firmy si však uvedomujú aj dôležitosť technológií. Celkom 48 percent uviedlo, že podstatné je aj efektívne zosúladenie a technické zabezpečenie práce z domu a z kancelárie.

Šesť percent spoločností od svojich zamestnancov vyžaduje, aby sa pred návratom preukázali potvrdením o úplnom zaočkovaní, pričom 43 percent tento aspekt nerieši.

Tretina firiem tiež ponúka testovanie priamo v práci a štvrtina tvrdí, že ich zamestnanci majú aj možnosť očkovania priamo v ich priestoroch.

Pandémia priniesla nový pozitívny trend

Podľa CBRE však so sebou pandémia priniesla aj pozitíva. „Až 92 percent firiem potvrdilo, že plánuje zmeny vo svojich workplace stratégiách. Zároveň, 63 percent tiež zdôraznilo, že v budúcnosti bude čoraz viac akceptovať flexibilnú prácu. Z nútenej zmeny, s ktorou sme sa pasovali počas pandémie, sa tak stal nový a pozitívny trend,“ dodal riaditeľ oddelenia architektúry a projektového manažmentu CBRE Slovensko Tomáš Pecek.

Zároveň 27 percent spoločností uviedlo, že zvažuje sťahovanie do lokalít v iných mestách, prípadne do kancelárií s nižšími nákladmi.

„Pre firmy nie je dôležitá iba cena priestorov či prevádzkové náklady, ale aj štruktúra firmy a oblasť podnikania. Jedna z piatich firiem sa plánuje presťahovať práve do priestorov vyššej kvality. Je to aj následkom toho, že sa im osvedčili formy hybridnej práce. Preto, cielia na iné pracovné priestory, napríklad z hľadiska rozlohy, s potrebou funkčnej reorganizácie, čo v prieskume potvrdila veľká časť firiem,“ doplnil Pecek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom