Pre úverové sprísňovanie by mohol vzrásť záujem o produkty v stavebných sporiteľniach

Dom, peniaze, euro, bývanie, úvery, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Záujem o stavebné sporenie by v tomto roku mohol stúpnuť, avšak nie z pohľadu sporenia, ale v kontexte úverovania. „Pozitívnou správou pre stavebné sporenie je sprísnenie pravidiel pre hypotéky od 1. januára 2020. Očakávam, že narastie dofinancovanie hypotéky stavebným úverom alebo medziúverom, čo je pozitívna zmena. Na rozdiel od spotrebných úverov s maximálne osemročnou splatnosťou majú tieto úvery splatnosť 25 až 30 rokov, čo výrazne znižuje mesačnú splátku a riziko nesplácania pri najbližšej kríze,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ako ďalej uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, medziúver, ktorý budú ľudia potrebovať na dofinancovanie hypotéky, je súčasťou zmluvy o stavebnom sporení. Takže sa dá predpokladať, že stavebné sporiteľne v roku 2020 zaznamenajú viac uzatvorených zmlúv, ale zároveň aj viac poskytnutých úverov. „Pre niektorých klientov to bude jediný nástroj, ako sa dostať k potrebným finančným prostriedkom, keďže sa im po novom bude prísnejšie sledovať maximálny limit splátok voči ich príjmu,“ uviedla pre agentúru SITA Šablová.

Sporenie v úzadí

Dlhšia splatnosť úverov stavebných sporiteľní bude teda podľa Šablovej hlavným dôvodom zvýšenia záujmu klientov o stavebné sporenie. A práve toto bude podľa nej hlavným lákadlom, samotné sporenie bude väčšinou len nutná súčasť úverovej splátky. „Myslím si, že štátna prémia, zhodnotenie vkladov a príprava na budúce financovanie bývania bude naďalej v úzadí a zvýšený záujem o stavebné sporenie bude väčšinou v spojení s úverovaním,“ konštatuje Šablová.

Avšak ako pre agentúru SITA uviedol hovorca najväčšej stavebnej sporiteľne na Slovensku, Prvej stavebnej sporiteľne, Radovan Slobodník, stavebné sporenie je súčasťou trhu na financovanie bývania. Jeho úspešnosť závisí od viacerých premenných. Jednak interných, to znamená od nastavenia podmienok bankou, ale aj externých, čiže situácie na trhu, legislatívnych a regulačných podmienok. „Faktom však zostáva, že stavebné sporenie plní nezastupiteľnú úlohu na trhu financovania bývania. Nasporené prostriedky totiž tvoria základ na zafinancovanie bývania pre klientov, keďže dnes už žiadny klient nedostane 100 % hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Veríme, že aj v tomto roku sa bude stavebnému sporeniu dariť minimálne tak ako v minulom roku,“ dodal Slobodník.

Búlik si myslí, že záujem o stavebné sporenie pre výrazné zmeny zásadne opadol. Klienti sa podľa neho sami od seba na stavebné sporenie už vôbec nepýtajú, mnohí rušia existujúce zmluvy, najmä po uplynutí šiestich rokov sporenia. Stavebné sporiteľne sa snažia podľa Búlika na situáciu celý rok reagovať ponúkaním akciových sporiacich programov, ktoré konzervatívnym sporiteľom prinášajú výrazne lepšie zhodnotenie ako pri uložení úspor v banke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva ŠablováMarián BúlikRadovan Slobodník
Firmy a inštitúcie FinGO.skOVB Allfinanz SlovenskoPSS Prvá stavebná sporiteľňa